Ste mladá, atraktívna a plná energie. Na ulici sa za vami obzrie nejeden muž, v práci si vás vážia pre vašu kreativitu a výkonnosť. Máte priateľov a známych, ktorí sú pre vás skutočnou oporou a mnohým ľuďom dokážete rozjasniť deň svojim optimizmom. Áno, ste so svojim životom plne spokojná, no napriek tomu stačí maličkosť a upadnete do depresie. Prepadnú vás pochybnosti o svojom živote, veď nie je strašné, že ešte nemáte manžela, deti, rodinu?

Tisíckrát si poviete, že sa nedáte rozhodiť ani hlúpymi poznámkami, ani nepríjemným telefonátom od matky, ani ponižujúcimi otázkami, ktorými si prejdete na každej rodinnej oslave. A tisíckrát vás tieto veci vytočia do nepríčetnosti. Čo treba mať na mysli, aby vám zlomyseľnosť alebo netaktnosť okolia neskazili deň?

1. Na život neexistuje manuál

Dospelá, slobodná žena by sa už mala chovať seriózne, na úrovni a nie ako prerastená puberťáčka. Ale čo to presne znamená? Že máte nonstop chodiť v nepohodlných nohavicových kostýmoch a sobotné večery tváriť na prednáške o modernom umení? Iste, ale len pokiaľ to skutočne chcete. No čo ak sa najlepšie cítite v roztrhaných napasovaných rifliach a v batikovanom pestrofarebnom tričku s tým, že víkend si predstavujete pod stanom na nejakom super bláznivom festivale so super bláznivou partou? Ono problém s podobnými kratochvíľami je, že väčšinu ľudí začnú zrazu nudiť- doslova z roka na rok. Takže pred každou akciou si položte otázku- baví ma to? Ak je odpoveď áno, schmatnite spacák, fľašu vína a upaľujte za zábavou. Vychutnávajte si to, čo vás baví, pokiaľ vás to baví.

 

2. Užívanie si života, neznamená odmietať vzťah

To, že ste teraz šťastná a spokojná, predsa neznamená, že ste úplne zanevreli na trvalý vzťah a manželstvo. Je predsa zbytočné dokazovať svoju túžbu po láske srdcevrúcim pravidelným plačom do vankúša alebo utrpne smutným výrazom. Veď ak je teplá, suchá zima a vy namiesto lyží vytiahnete bicykel, tiež to neznamená, že ste zanevreli na zimné športy. Len si užívate príležitosť, ktorú vám daná situácia ponúka. Keď napadne sneh, vytiahnete lyže, keď sa zamilujete, začnete budovať vzťah.

 

3. Veci sa dejú ak ste na ne pripravená

Napadlo vám, prečo ešte nemáte stáleho partnera? Myslíme ten skutočný dôvod. Prečo zdvorilo odmietate každé pozvanie na rande, zo svojich nápadníkov robíte svojich kamarátov alebo si vyberáte len tých nesprávnych mužov? Možno vám single život vyhovuje, možno na záväzky jednoducho nie ste pripravená, možno je niečo, čo ešte musíte vnútorne spracovať, aby ste sa mohli pohnúť ďalej. Takže ak ste nikdy nezažili istotu pevného vzťahu, túžbu mať so svojim partnerom dieťa a založiť si rodinu, je to možno preto, že nič z toho sa nemalo ešte stať. Niekedy si stačí upratať vo svojej duši, ujasniť si ciele, priority a veci sa začnú hýbať tým správnym smerom.

4. Súcit je často prezlečená závisť

Cítite sa celkom fajn a potom absolvujete rozhovor typu: „Čo ty ešte nie si vydatá? Ale to už máš koľko?…Nebojíš sa, že ostaneš sama?“ a tomuto podobné otázky s povzbudzujúcim blahosklonným úsmevom: „Neboj sa, ten pravý na teba niekde čaká.“ Podobných monológov, aké je už trápne chodiť v určitom veku po baroch a baliť chlapov, alebo aké je smutné, keď žena nemá vlastné deti, ste si už určite vypočuli stovky. To je váš osud naozaj taký tragický? Nie, nie je. Skôr človek, ktorý do vás takto rýpe je tragický a niečo ho zjavne štve. Viete, spokojní a šťastní ľudia nepociťujú potrebu kritizovať alebo komentovať životy iných. Sú skôr trestuhodne nevšímaví.

5. Nasilu nič neurýchlite

„Veď ja už chcem vnúčatá,“ narieka vaša matka, kedykoľvek prídete na návštevu. Akoby ste len z čírej sebeckosti a preto, aby ste jej ublížili, zostávala single. Akoby vám stačilo otvoriť zásuvku a námatkovo vyloviť jedného z mnohých ideálnych mužov a predstaviť ho ako jej budúceho zaťa. Iste, vaše podvedomé túžby zohrávajú svoju úlohu, ale zúfalým hľadaním si tiež moc nepomôžete. Nepomôže zníženie nárokov na minimum, ani hysterické naháňanie chlapov po zoznamkách. Počuli ste niekedy taký romantický príbeh, že… “Dlho som bola sama, ale potom, ako som začala bez zábran loviť každého slobodného muža v okolí a dohadovala si cez internet aspoň tri schôdzky za týždeň, som si do pol roka našla tú pravú lásku…“ Nie? No ktovie prečo…

Či už zo srdca túžite po vážnom vzťahu, či to nechávate na osud alebo akékoľvek záväzky tvrdohlavo odmietate, obdobie mladých a slobodných je svojim spôsobom úžasné a jedinečné. Máte príležitosti, možnosti a prostriedky, ktoré už možno nikdy viac mať nebudete. Tak si nekazte dni neopodstatnenými obavami o budúcnosť a užívajte si každú minútu vášho slobodného života.

Zdroj: pixabay.com; everystockphoto.com; pexels.com