Starostlivosť o plavky je veľmi podceňovaná. Začnete sa o ňu zaujímať až vtedy, keď nájdete také, čo vám sedia ako uliate. V lete ich nosíte naozaj často, a preto by ste sa mali začať zaujímať o to, ako sa starať o ich špecifický materiál. Vďaka tomu nestratia farbu ani tvar a vy si ich užijete dlhšie ako jednu sezónu.

Vybrať si plavky, ktoré dokonale sedia vašej postave a ešte sa vám aj páčia, je naozaj ťažké. Preto ak svoje plavky naozaj nechcete stále meniť, venujte im zvýšenú starostlivosť. Plavky sú počas leta vystavené mnohým nepriaznivým faktorom, akými sú slnko, slaná či chlórová voda, piesok, ktoré na ne vplývajú negatívne. Pár jednoduchých trikov vám však zaistí, že si plavky nemusíte užiť len jednu sezónu. Taktiež vám zaručia, že sa nebudete už po pár slneniach premávať na pláži vo vyblednutých farbách.

Sušenie

Sušíte svoje plavky na slnku a predtým ich ešte poriadne vyžmýkate? Robíte to zle, pretože žmýkaním ničíte vlákna plaviek. Namiesto toho ich položte na uterák a jemným tlačením odstráňte prebytočnú vodu. Potom ich nesušte na slnku, ale položte do tieňa na rovný povrch. Tak isto by ste sa v mokrých plavkách nemali ani opaľovať, ale vždy si vymeniť mokré za suché.

Pranie

Nedávajte ich do práčky, tá vám zničí tkaninu. Operte ich ručne v studenej vode s prípravkom určeným na pranie jemnej bielizne. Rozhodne ich však nenechávajte namočené dlhú dobu, tak by sa mohli poškodiť vlákna tiež.

plavky 1

Po plávaní sa vždy osprchujte

Sprchy pri bazénoch nie sú len kvôli hygiene, ale sú taktiež skvelým pomocníkom, aby vaše plavky vydržali čo najdlhšie. Studená sprcha zmyje zbytky chlóru, opaľovacieho krému a iných nečistôt.

Pozor na to, kde si sadáte

Nesadajte si na betón, drevo a okraje bazénov. Práve tieto miesta nás síce lákajú, no často bývajú zhotovené z drsného materiálu, ktorý vám môže plavky poškodiť. Drevené lehátka nie sú taktiež dobrou voľbou, najmä ak sú staršie. Pri takýchto materiáloch si dávajte pod zadok uterák.

Zopár ďalších tipov

  • nevešajte ich na kovové tyče alebo iné kovové veci, môžu na nich zanechať stopy korózie
  • teplo oslabuje pružnosť látky, preto svoje obľúbené plavky nenoste do termálnych bazénov ani do vírivky
  • snažte sa plavky striedať, nenoste jedny dva dni po sebe
  • pri nanášaní opaľovacieho krému a olejov si dávajte pozor, aby ste ich nenaniesli aj na plavky
  • nežehlite ich
  • neberte si ich do solária

Dúfame, že vďaka týmto tipom vám vaše plavky vydržia čo najdlhšie. Tak hurá pri vodu! :)

Foto: Pexels

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Miška S.
Romantická duša, ktorá verí v lásku na celý život. Miluje zvieratá a módu, tiež sa zaujíma o prírodu, cvičenie a zdravú stravu. Okrem toho vám bude prinášať aj články, ktoré potešia každú jemnú ženskú dušu:)