Narodila sa sa na východnom Slovensku, v malej dedinke pri priehrade Domaša, v Turanoch nad Ondavou. Vyrastala v robotníckej rodine ako jedno z piatich detí. Svoj spevácky talent zdedila pravdepodobne po svojom otcovi, ktorý hral na klavíri, husliach a krásne spieval. Viete o koho ide?

Keď mala 12 rokov, prvýkrát si zaspievala v bratovej skupine. Neskôr sa hlásila na konzervatórium, kde ju, žiaľ, nevzali, a preto odišla do Košíc na strojnícku priemyslovku, kde popri štúdiu spievala. Prelomovým bodom v jej kariére sa stal deň, kedy účinkovala na plese športovcov. Zúčastnil sa ho aj Janko Lehotský, ktorý sa zastavil pod pódiom, počúval, a potom sa jej opýtal, či by nechcela spievať v Moduse. A ona chcela.

Teraz už iste viete, že malé dievčatko na fotografii je Marika Gombitová, dáma, ktorá v týchto dňoch oslávila okrúhle 60-te narodeniny.

Jej nasledujúca cesta bola plná úspechov a šťastných okamihov. ,,Bolo to najkrajšie obdobie môjho života. Bola som šťastná, bezstarostná. Janko, Kamil, Miro Žbirka a trošku aj ja sme spontánne objavili niečo ako piesňový poklad. Vládli dobré vzťahy. Preskakovali sme niektoré nebezpečenstvá ako malé deti, ktoré ich ešte nepoznajú a neberú ich vážne. Veľmi veľa nám pomohli takí ľudia ako Paľo Hammel a Marián Varga. Poskytli nám nenávratnú pôžičku svojej autority a tiež sme spolu urobili pár pekných pesničiek. Paľo mi napísal napríklad Študentskú lásku. Boli sme vtedy naivní, myslím, že čistí a rovní. Nevedeli sme poriadne, čo je tlačovka, reklama, ako urobiť rozhovor. Teda všetky tie prefíkanosti, ktoré dnes pozná v populárnej hudbe každý,” spomína Marika.

Dve ocenenia v Zlatej lýre, herecká skúsenosť v muzikáli Neberte nám princeznú a množstvo ďalších cenných víťazstiev robili Marikin život naplneným a šťastným. Lenže život nie je len o víťazstvách. V posledný novembrový deň roku 1980, počas návratu z koncertu v Brne, utrpela Marika vážnu dopravnú nehodu. Jej následkom bolo poranenie chrbtice a následné ochrnutie. Od tohto momentu je speváčka odkázaná na invalidný vozík.

Ani po tomto vážnom životnom medzníku však Marika na spev nezanevrela a jej umelecká kariéra pokračovala ďalej. Hoci už nie takým závratným tempom ako do osudového okamihu, no piesní, ktorými si získala srdcia svojho verného publika bolo a verme, že ešte bude, mnoho. Jej obrovský prínos pre dnešnú populárnu hudbu je nenahraditeľný.

S otcom – hudobníkom

marika1

marika2

S rodičmi

marika3

S kamarátkou Melankou

marika4

marika5

Na základnej škole

marika6

Marika Gombitová dnes

marika2

Zdroj: marikagombitovaofficial.com, Facebook | Video: YouTube