Špargľa sa stáva čoraz obľúbenejšou zeleninou, ktorá postupne nachádza miesto aj v našich kuchyniach. Považuje sa za liečivý dar prírody a jej odborný názov je Asparagus officinalis. A dokonca, je aj uznávaným afrodiziakom! Stačí ju správne uvariť či zapiecť a môžete ju skombinovať s tým, čo vám najviac chutí.

Špargľa pochádza z oblastí Čierneho mora a dnes sa pestuje takmer po celom svete. Rozoznávame viac ako 25 odrôd špargle, no u nás v obchodoch nájdete hlavne bielu a zelenú. A prečo si ju ľudia zamilovali? Nie je to len vďaka jej chuti, ale najmä pozitívnym účinkom na telo. Je ideálna, aj keď držíte diétu, pretože má málo kalórií. Je plná vitamínov a obsahuje aj kyselinu listovú, železo, draslík, kalcium či vlákniny. Má močopudný účinok, a tým pomáha odvodňovať telo. Sezóna špargle začína v apríli a trvá do konca júna, takže si ju môžete vychutnať práve teraz!

Biela špargľa má lahodnejšiu chuť a zelená je korenistejšia, používa sa skôr do šalátov

Biela špargľa je síce lahodnejšia, ale drevnatejšia, preto ju pred varením/pečením dobre očistite. Stačí vám aj škrabka na zemiaky. Čistí sa zhora nadol, ale pozor, hlavičky nie! Dôležité je ju naozaj poriadne očistiť, pretože by bola horká a taká by vám príliš nechutila. Príprava špargle je skutočne jednoduchá. Spodky odrežte (cca 1cm). Varí sa na stojato tak, aby hlavičky neboli ponorené. Tie sa budú robiť iba na pare. Varí sa od 5 do 10 minút, ale ak máte naozaj čerstvú špargľu, stačí ju variť kratšie. Môžete ju aj upiecť v trúbe na plechu a posypať syrom. Variácii je skutočne veľa. Používa sa ako príloha k mäsu, k rybám, do cestovín, robia sa z nej polievky alebo ju jednoducho uvaríte a podávate so svojou obľúbenou omáčkou (chodí sa syrová či holandská).

Špargľa s omáčkami či zapekaná so syrom

Špargľa ako príloha k mäsu či rybám

Špargľa s cestovinami

Špargľová polievka

Vyprážaná špargľa

Špargľový koláč

špargľa 10

Foto: Pinterest, Pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Miška S.
Romantická duša, ktorá verí v lásku na celý život. Miluje zvieratá a módu, tiež sa zaujíma o prírodu, cvičenie a zdravú stravu. Okrem toho vám bude prinášať aj články, ktoré potešia každú jemnú ženskú dušu:)