Máš po škole, vytúžený titul pred menom a hľadáš prácu? Myslíš, že to bude pre čerstvo otitulovaného hračka? Dobré zamestnanie, benefity, vysoký plat, dovolenky a všade dvere otvorené. Samozrejme, veď si absolvent!

V prvom rade sa z tohto sna preber! Si absolvent, jediné čo máš je titul. Titul, ktorý majú okrem teba ďalšie davy študentov a pracujúcich. Zapadáš do masy, nevynikáš, máš len ten ,,titul”. Ty však potrebuješ viac, potrebuješ byť iný, lepší, viac praxe, asertivitu a priebojnosť, nielen sedieť doma a čakať. Práca z neba nepadá tak, ako ani ukončenie školy. Učila si sa kvôli tomu minimálne 5 rokov, nikto ti nič nedal zadarmo, tak nečakaj, že v práci to bude o inom. Život je boj, musíš dávať, aby si mohla brať a hlavne nečakať. Nečakať, že ťa hneď po vyštudovaní napríklad žurnalistiky či masmediálky budú všetci čakať v hlavnom spravodajstve na Markíze a zasypú ťa peniazmi, slávou. Nečakať, že ako absolvent ekonomiky prídeš na WALL STREET, či že ako absolvent práva budeš „veľká zver“ na súde v Štrasburgu. Si študentka, práve si ukončila školu, nie si na konci cesty. Naopak. Cesta práve začína.

Ak by sme mohli poradiť, v prvom rade sa pokús niekde oprášiť kúsok pokory, ktorú si ako piatačka a najstaršia vládkyňa školy stratila a zaraď sa naspäť do davu. Zamestnávatelia síce vyžadujú mladých a dravých ľudí, avšak nie takých, ktorí požadujú plat, aký majú naši otcovia po 20 rokoch na managerských postoch. Nie je na škodu si prečítať ani aspoň základné informácie o spoločnosti, do ktorej ideš na pohovor a nespoliehať sa iba na predĺžené vlasy a mihalnice. Tie možno spravia prievan, ale tým to končí.

Takže, drahá absolventka, želáme veľa šťastia pri hľadaní práce a hlavne to nevzdávaj! :)

Autor: Kristína Dojčánová

Foto: Pinterest