Natierate sa s nimi každý deň, no môžu zvyšovať riziko rakoviny. Takto vám telové mlieka neprinesú len pocit hydratácie, ale aj niečo, čo si nik neželá. Podľa štúdie Green Med sa aplikovaním niektorých značiek krémov zvýšil u myší výskyt rakoviny o 69%. Ktorá zložka toto zvýšenie spôsobila?

Hovorí vám niečo ,,minerálny olej”? Tento celkom zdravo znejúci názov však nie je až taký bezpečný, ako sa na prvý pohľad zdá. Skrývajú sa pod ním totiž látky, ktoré sa vyrábajú predovšetkým z ropy. V prípade, že sa dostanú cez kožu do vášho tela, môžu vám spôsobiť problémy. Minerálny olej sa označuje aj názvami, ako petrolatum, albolene, liquid paraffin, drakeol, mineral seal oil, baby oil, adepsine oil či lignite oil. Vedci aplikovali myšiam vybrané krémy počas 17. týždňov potom, ako boli vystavené UV žiareniu. Išlo napríklad o krémy Eucerin, Dermovan či Vanicream.

,,Výsledky štúdie poukazujú na to, že viaceré komerčné hydratačné krémy zvýšili frekvenciu tvorby a množstvo nádorov potom, čo boli aplikované myšiam po ich predošlom vystavení uv lúčom. Pre podrobné zistenie vplyvu minerálnych olejov na ľudí bude nutné vykonať ďalšie štúdia.”

Prečo sa aj napriek hrozbe používajú do krémov tieto škodlivé látky? Umožňujú totiž, aby sa vaše krémy dobre rozotierali a navodzujú pocit hydratácie, ktorý však pominie hneď, ako ich prestanete používať. Ak sa chcete vyhnúť neželaným účinkom kozmetiky a ochrániť svoje zdravie, mali by ste predovšetkým poriadne čítať etikety alebo používať certifikovanú prírodnú kozmetiku. Nejde totiž len o minerálne oleje v telových mliekach. Chemikálie sa nachádzajú takmer v každom kozmetickom výrobku, ktorý máte doma. Napríklad olovo v rúžoch či parabény, ktoré sa používajú ako konzervačné látky. Tie zvyšujú hladinu hormónov a napodobňujú účinky estrogénov. Ešte stále veríte každej kozmetike? Riaďte sa radšej pravidlom menej je viac a nemalo by vám nič hroziť.

Zdroj: badatel.net

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Miška S.
Romantická duša, ktorá verí v lásku na celý život. Miluje zvieratá a módu, tiež sa zaujíma o prírodu, cvičenie a zdravú stravu. Okrem toho vám bude prinášať aj články, ktoré potešia každú jemnú ženskú dušu:)