Po tom, ako premiér Igor Matovič odhalil tajne pripravovaný program celonárodného testovania s názvom Spoločná zodpovednosť, strhla sa na sociálnych sieťach snáď najbúrlivejšia diskusia od jeho nástupu do funkcie. O vzruch sa postaral starosta severskej obce Malatiná v okrese Dolný Kubín, kde sa má už v piatok zahájiť pilotná fáza testov na koronavírus.

Úvodná etapa operatívnej akcie je naplánovaná na piatok 23. októbra a prebehnúť by mala v najohrozenejších okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Bardejov. Jeden z poslancov Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja ale pripúšťa, že len dva dni pred spustením projektu takmer žiadnymi oficiálnymi údajmi nedisponoval.

test covid

Zdenko Kubáň je obľúbeným starostom Malatinej a o celom priebehu príprav občanov informuje prostredníctvom statusov na Facebooku. V stredu ráno priznal, že sa v obci ešte neobjavil nikto kompetentný, kto by priniesol akékoľvek potrebné informácie. ,,A máme stredu ráno, dva dni do testovania. Rozmýšľam či nám tieto termíny niekto oficiálne oznámil, alebo to viem len cez média… To druhé je správne,” šokuje poslanec, upozorňujúc na niekoľko pre neho nie celkom realizovateľných podmienok.

,,Priestory si preberajú a schvália hygienici a nevyhovujúce nepreberú. Tak nech! Ale, pýtam sa, kedy prídu? Dnes? Veď minister v rádiu tvrdí, že mali včera. Ale včera bol len spomínaný člen našej armády. Aj to mi mali najskôr volať, čo sa neudialo. Prišiel bez ohlásenia času, ja som zrušil, čo som mal v pláne v meste, a čakal som ho, lebo som mal info z CO, že o deviatej prídu. Prišiel o 12:10…  Ak mi sála neprejde hygienou, tak ponúknem amfik. Ale prečo ide armáda na akciu storočia tak nepripravená, nechápem,” krútil hlavou pobúrený muž.

zdenko kubáň

Kubáň si kládol otázky, na aké prichádzajú odpovede len veľmi pomaly a doslova na poslednú chvíľu, pričom v niektorých ešte stále nemá celkom jasno. ,,Ako budú chránení moji zamestnanci, ak ich tam donútim byť, lebo na amfik ich nedonútim. Kedy nás otestujú, či môžeme pracovať pri hromadnom testovaní? Akú budú mať odmenu nezdravotníci, ak premiér oznámil, že odmena pre zdravotníkov bude 7 eur na hodinu a za rizikový odber pozitívneho človeka 20 eur? Ak jedným, tak aj druhým, inak ich tam nedostanem – ľudia pri registrácii ochorieť nechcú a makať tam tri dni len tak?! Jonizátory a ochranné pomôcky zabezpečí armáda? A tie perá mám kúpiť ja a budem ich dezinfikovať ja, a akou dezinfekciou, bude postačovať moja nariedená? Ak to máte premyslené, čo tvrdíte, tak to mestám a obciam oznámte a nie, aby som to ráno musel počúvať z rádia!”

Starosta Malatinej sa stal jedným z mála vedúcich predstaviteľov, ktorí sa rozhodli ísť cestou otvoreného informovania obyvateľov o celom aktuálnom dianí, pričom ponúka organizátorom pomoc pri čomkoľvek, čo bude v jeho silách. No hoci sa určité záležitosti po jeho statuse pohli vpred, úplnú predstavu o vývoji udalostí ešte stále nemá aj napriek tomu, že do zahájenia celoplošného testovania ostáva jediný deň. ,,Uvidím, čo si nájdem ráno v pošte, či nejaká metodika predsa len nedorazí…” ukončil s nádejou svoj posledný príspevok, uverejnený len pár hodín dozadu…

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Zdenko Kubáň | Foto: Facebook/Zdenko Kubáň, Instagram/dnes24, Igor_matovic_olano