Je jasné, že aktuálna situácia vo svete i v krajine vydesila tisíce Slovákov na maximum. Viacerí odborníci sa ale zhodujú v tom, že šírenie paniky dokáže jednotlivcom uškodiť omnoho viac, než zachovanie chladnej hlavy. Zodpovedné správanie, disciplína a rešpekt – to sú vlastnosti, akými by mala teraz disponovať väčšina populácie. Šéf trnavskej tiesňovej linky však priblížil súčasné dianie zo zákulisia záchranárskeho prostredia, ktoré na občanov našej republiky príliš dobré svetlo nevrhá.

Štyria pracovníci linky 112 zažívajú veľmi krušné chvíle. V priebehu jednej dvanásťhodinovej zmeny boli nútení prijať neuveriteľných 480 telefonátov, pričom nie každý hovor mal racionálne opodstatnenie. Vystrašení ľudia si pritom neuvedomujú, že prehnanými otázkami nielenže brzdia prácu záchranárov, ale zároveň znemožňujú skutočne ohrozeným pacientom prístup k rýchlej pomoci.

„Volali aj takí, ktorí nemali vôbec žiadne príznaky, chceli len informáciu… Našli sa aj takí, ktorí zakašľali a chceli záchranku a prevoz do nemocnice. Viete, keď máte už 20. telefonát na tú istú tému a s tou istou otázkou, nie je to jednoduché,“ opisuje pre Nový čas Andrej Nádaský, šéf trnavskej linky 112.

Nezmyselné otázky, akým sa dá len ťažko uveriť

Pracovník operačného strediska vylíčil, že najväčší odvážlivci sa doposiaľ zaujímali o to, či je možné priletieť do krajiny, ako vyzerajú ubytovne v Gabčíkove pre potenciálne absolvovanie povinnej karantény, či je tam dostupné wi-fi pripojenie alebo akú úroveň dosahujú ponúkané izby. Presne s takýmito dotazmi sú zvedavci schopní obťažovať zdravotníkov, ktorí sú tu predovšetkým na to, aby mohli zasahovať v život ohrozujúcich prípadoch.

Nádaský otvorene dodáva, že na školenie ohľadne pandémie koronavírusu jednoducho nebol čas, a tak väčšina zamestnancov na podobný nápor volajúcich a ich nevhodné správanie pripravená nebola. „Ľudia nás často nepočúvajú, reagujú panicky a pre nás je o to ťažšie vyhodnotiť celú situáciu tak, aby sme mohli správne konať,“ dodáva vedúci koordinačného centra, apelujúc na ľudí, aby číslo tiesňovej linky v súvislosti s koronavírusom Covid-19 vytáčali len v krajnom prípade, kedy by pociťovali reálne ťažkosti s dýchaním.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

sanitka

Zdroj: Cas.sk | Foto: Pixabay.com