Nedávne slová premiéra Igora Matoviča mohli Slovákov poriadne vydesiť, keď sa zase po niekoľkých mesiacoch začali na tlačovkách opakovať pojmy ako blackout či lockdown. V obidvoch prípadoch ide o takzvané vypnutie alebo uzavretie krajiny, aké by nás malo od nekontrolovateľne šíriacej sa pandémie koronavírusu čo najviac vzdialiť. Odborníci tvrdia, že o všetkom rozhodne jeden kľúčový faktor!

Nárast denných pozitívnych prípadov s nákazou koronavírusu prekračuje všetky očakávané hranice, vláda a ústredný krízový štáb preto pristúpili nielen k obnoveniu núdzového stavu, ale tiež k extrémnemu sprísneniu protipandemických opatrení.

Igor Matovič Veronika Remišová

S účinnosťou ku dňu 15. októbra sa preto znovu uzatvárajú reštauračné zariadenia, fitness centrá, zakazujú sa hromadné zhromaždenia, detské voľnočasové aktivity, väčšina škôl prechádza na dištančné vzdelávanie a obyvatelia sa musia znovu chrániť rúškami v interiéri i exteriéri. To je len časť nových nariadení, aké už čiastočne pripomínajú spomínaný lockdown.

Ak sa stane toto, prídu ťažké časy!

Nepríjemný scenár, k akému došlo v Izraeli, hrozí reálne aj na Slovensku. V prípade vypnutia krajiny by sa slobodný pohyb občanov obmedzil len na vychádzky kvôli nákupom potravín a na lekárske vyšetrenia. Epidemiologička Zuzana Krištúfková verejnosti objasnila, čo sa musí stať, aby kompetentné orgány tento drastický krok oficiálne schválili.

koronavírus

,,Všetko to záleží na každom z nás. Ak sa nebudeme správať zodpovedne, hrozí, že na to nezodpovedné správanie doplatia mnohí ľudia svojím životom alebo trvalým poškodením zdravia. Efekt nových prijatých opatrení sa prejaví o dva až tri týždne, ak ani v tomto čase nedôjde k splošteniu epidemiologickej krivky, tak zrejme bude lockdown nevyhnutný,” tvrdí odborníčka, poukazujúca hlavne na najdôležitejší údaj s názvom kĺzavý medián.

Hodnota 7-dňového kĺzavého mediánu, zobrazujúceho niečo ako priemerný denný počet pribudnutých infikovaných ľudí za jeden týždeň, sa aktuálne pohybuje mierne nad číslom tisíc. V prípade pozitívneho vývoja by mal tento údaj klesať – pokiaľ spadne pod úroveň 500, vláda pristúpi k uvoľňovaniu zákazov. Ak ale nastane opačný priebeh a krivka začne narastať, kompetentní s najväčšou pravdepodobnosťou pristúpia k obávanému blackoutu!

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Igor Matovič Marek Krajčí

Zdroj: Cas.sk, korona.gov.sk | Foto: Pexels.com, Facebook/Igor Matovič