Terezka Špiláková, o ktorej ochorení sme vás informovali len nedávno, sa dočkala pomoci, akú nikto nečakal. Vďaka médiám a sociálnym sieťam ľudia masovo zdieľajú jej prosbu o pomoc, ktorá sa dostala aj k Slovákom žijúcim v zahraničí!

Gymnazistka Terezka Špiláková (15), ktorá pred pár mesiacmi ochorela na leukémiu, stále nevyhnutne potrebuje pomoc darcov. Život tohto mladého dievčaťa sa zmenil zo dňa na deň, kedy Terezka zistila, že trpí závážnou chorobou. Verejná prosba o pomoc pri bojovaní o jej život zasiahla státisíce ľudí nielen na Slovensku, ale aj v hraničí. Množstvo ľudí začalo okamžite zdieľať prosbu jej rodičov a blízkych na sociálnych sieťach, ale i prostredníctvom médií. Rodina aj lekári sú z pomoci darcov dojatí a veria, že pacientka sa z najhoršieho čoskoro dostane.

Napriek skutočnosti, že sa podľa slov Terezinej tety Jarmily rodine ozýva množstvo ľudí, dievčina stále potrebuje pomoc, nakoľko jej chýba množstvo granulocytov, ktoré sú, žaľ, obmedzené. Celoslovenská výzva sa momentálne rozšírila aj za hranice krajiny, kde záujem podať pomocnú ruku previli i Slováci, ktorí žijú v zahraničí, no nevedia ako postupovať. Jednou z nich je i Miriam, ktorá je z Nemecka ochotná pricestovať na Slovensko len kvôli Terezke a záchrane jej života: ,,Mám jej krvnú skupinu a môžem prísť aj hneď. Ide o jej život, veľmi jej držím palce,“ povedala Miriam pre Nový Čas.

Vďaka darcom a ich pomoci sa k pacientke dostali biele krvinky, ktoré jej pomohli zastaviť zápal. Ak to takto pôjde ďalej, je veľká pravdepodobnosť, že nad chorobou táto mladá bojovníčka zvíťazí.

Rodina ale stále nemá najhoršie za sebou, a preto prosí ľudí, ktorí sú najmä z okolia Bratislavy, majú krvnú skupinu AB negatív a spĺňajú podmienky darcov bielych krviniek, aby sa ozvali rodine alebo nemocnici. Terezke môžete zachrániť život vtedy, ak ste žena alebo muž, ktorí majú nad 60 kilogramov, neužívate antibiotiká, posledného polroka ste necestovali do exotických krajín ani počas tohto obdobia nepodstúpili operačný alebo endoskopický zákrok. Ak by ste mali pocit, že ste vhodným darcom, lekári vám akékoľvek nejasnosti vysvetlia a pomôžu.

Zdroj: cas.sk | Foto: FB/Terézia Špiláková