Na Slovensku je stále spoločenskou témou číslo jeden koronavírus. Posledné dni sa však čoraz viac skloňuje v spojitosti s vakcínou, ktorá by nám mala v boji s Covidom-19 výrazne pomôcť. Minister zdravotníctva Marek Krajči už dokonca ozrejmil aj jej cenu!

Ako to už býva zvykom, po rokovaní vlády sa prostredníctvom tlačovej besedy Slovákom prihovoril premiér Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim, aby národ oboznámili s novinkami, súvisiacimi s pandémiou. Jednou z horúcich tém sú aj vakcíny proti koronavírusu, ktorých má vraj cez Európsku Úniu naša krajina zakontrahovaných viac ako 17 miliónov, a to od šiestich rôznych výrobcov.

,,Hneď, ako vakcína bude k dispozícii v Európskej únii, tak aj Slovensko spolu s ostatnými krajinami dostane alikvotnú čiastku tak, ako je to dohodnuté v prerozdeľovacom mechanizme,“ uviedol minister. Prerozdeľovací mechanizmus Európskej únie nám tak v momente zaobstarania vakcíny proti koronavírusu poskytne až 2,44 milióna dávok.

Konkrétne ide o vakcínu, ktorá vznikla za spolupráce nemeckej farmaceutickej spoločnosti BioNTech a americkej Pfizer, pričom jej účinnosť dosiahla 90-percentnú úspešnosť. Očkovanie prebehne na dobrovoľnej báze a dávka sa ujde rozhodne pre každého, kto sa pre ňu rozhodne. Prekvapivá je však jej cena. Krajči prezradil, že za ňu nezaplatíme ani cent – vakcinácia teda prebehne zadarmo.

Zdroj: dennikn.sk, YouTube/ HN Televízia – TK | Foto: Pixabay, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky