Mal to byť krásny sviatočný deň, avšak presne na Mikuláša na Slovensku došlo k tragédii obrích rozmerov. Obyvatelia 12-podlažnej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove z minúty na minútu prišli o všetko, pričom niektorí, žiaľ, prehrali aj boj o to najcennejšie, a to vlastný život. Preživším pri pohľade na hrozivú spúšť ostali len oči pre plač, keďže im plamene vzali domovy i celé majetky. Národ sa ale v ťažkých chvíľach zomkol a predviedol tú najdojemnejšiu stránku.

Piatkový deň sa niesol vo veľmi smutnom duchu, čo bolo spôsobené náhlym výbuchom plynu vo výškovom paneláku na východnom Slovensku. Priamo na mieste sa začal urputný boj o záchranu životov, pričom materiálne veci boli v desivých okamihoch úplne odsunuté na druhú koľaj.

vybuch plynu v prešove

Rodiny v priebehu pár hodín prišli o všetko, čo si budovali celé roky a jediné, čo im ostalo, bola viera v dobrotu svojho okolia. Našťastie sa dá s radosťou skonštatovať, že Slováci nesklamali – denno denne prispievajú nielen obyvatelia postihnutej oblasti, ale aj úplne neznámi darcovia zo všetkých kútov republiky, či už materiálnymi darmi, modlitbami, alebo finančnou podporou.

Dobroprajnosť národa prekračuje hranice

Doslova zázrak sa podaril predovšetkým mestu Prešov a nadácii televízie JOJ, vďaka ktorých aktivite sa za jediný víkend podarila vyzbierať neuveriteľná, priam astronomická suma peňazí. Občania zo všetkých krajov prostredníctvom prázdnych textových správ podporujú ľudí v núdzi v plnej miere a doposiaľ sa na jojkárskom účte pomoci nahromadila čiastka 411 595 eur!

To však nie je všetko! Kompetentní zo zarmúteného mesta informovali, že na oficiálny prešovský účet určený na pomoc postihnutým rodinám v priebehu jediného víkendu pribudlo 1,4 milióna eur, a to už je skutočne hodnota, aká obetiam veľkej katastrofy dokáže môže pomôcť znovu sa postaviť na vlastné nohy. Ďalší príspevok by mal údajne poputovať od vlády a mal by dosiahnuť hodnotu jedného milióna, a to nehovoriac o množstve ďalších darov, o akých sa nepíše. Konečne môžeme byť právom hrdí na slovenské solidárne cítenie!

 Zdroj: Facebook/Televízia JOJ, Instagram/startitup_sk | Foto: Instagram/tvmarkizaofficial, Pixabay.com