O mladých a šikovných fotografov nie je v dnešnej dobe núdza. Kým niektorí berú fotografovanie ako koníček, iní svoju budúcnosť nevidia v ničom inom, ako v zvečňovaní svojho okolia. Jedným z nich je i talentovaný automobilový fotograf a študent žurnalistiky, Jakub Trebula, ktorý nám okrem iného v rozhovore prezradil i to, prečo pri fotografovaní miestami pôsobí akoby chytal ryby. :)

Ako dlho sa už venuješ fotografovaniu, čo ťa k tejto zaujímavej činnosti vlastne priviedlo?

Dá sa povedať, že fotím už dlhšiu dobu. Všetko to začalo automobilovými pretekmi v našom okrese. Vlastnil som digitál, ako v tej dobe už asi každý. Po prvých pretekoch  ma lákalo fotiť ďalej a ďalej, neskôr som v roku 2012 dostal svoju prvú zrkadlovku, kedy to začalo byť „to pravé“. Hodiny strávene fotením všetkého možného, skúšaním nových vecí kombinovaním a zabávaním sa.

Priblíž nám, čo pre teba fotografovanie znamená, akú veľkú úlohu zohráva toto umenie v tvojom živote?

Fotím veľmi rád. Je to pre mňa akýsi únik z tejto fádnej reality. Väčšinou vidím cez foťák veci inak ako na vlastné oči.

Keby si si mal vybrať, venoval by si sa radšej aktu alebo krajinkám?

Popravde, akt som ešte nefotil , no bola by zaujímavá kombinácia aktu a krajiny.

Máš frajerku?

Priateľku mám.

Je žiarlivá keď nemáš čas a hľadáš vhodné kompozície?

Nedá sa povedať, že by žiarlila. Niekedy mi dokonca aj pomáha pri fotení a jej nápady stoja za to.

Čo je podľa teba dôležitejšie? Ovládať pri fotke všetky základné aspekty ako clona, ISO, kompozícia, mať pre fotku cit alebo Photoshop?

Určite treba ovládať najprv svoj fotoaparát. A vedieť pár základov čo a ako. Photoshop však pri fotení zohráva veľkú úlohu. Teda aspoň u mňa. Rád sa s fotkami vyhrám.

jakub2

Zúčastnil si sa i nejakých súťaží? Prípadne čosi také plánuješ?

Absolvoval som zatiaľ pár online súťaží, kde som dostal ocenenie za fotografiu mesiaca. Taktiež sa mi podarilo dostať ocenenie od nórskeho automobilového fotografa Bidsturba. Úlohou súťaže bola editácia jeho náhodne vybranej fotografie. Moja práca sa mu páčila a ocenil ju. Určite by som sa rád zúčastnil niečoho väčšieho, prípadne uskutočnil vlastnú výstavu.

Má pre teba väčšiu Slovak Press Photo, Czech Press Photo, World Press Photo alebo nejaká úplne iná?

To je jedno, všade sa nájdu super fotografi/fotografky.

Pri tvojej záľube určite nemáš núdzu o množstvo zážitkov, prezraď nám svoj najzaujímavejší

Každý photoshoot je niečím zaujímavý. Mám veselé aj menej veselšie príhody. Najčastejšie sa mi však stáva, že keď fotíme autá a používam fotografický RIG (6 metrová teleskopická palica), ľudia okolo sa pýtajú, čo s tým chcem robiť a či idem na ryby .

Čo konkrétne rád fotíš, čo je tvojou „srdcovkou” či špecialitou”?

Moja srdcovka je automobilová fotografia. To je proste to moje zlaté orechové.

V súčasnosti si študentom žurnalistiky, čo ťa viedlo k štúdiu práve tohto odboru?

Viedlo ma k nemu to, že som nechcel študovať fotografiu. Nie je to adekvátne vzdelanie, beriem to ako hobby, v ktorom chcem preraziť a na to školu určite nepotrebujem. Žurnalistiku som chcel skúsiť kvôli práci fotografa a zdokonaleniu sa v písaní článkov, čo budem v najbližšej dobe potrebovať.

Je práve fotografovanie to, čomu by si sa v živote rád venoval naplno?

Ako som už spomínal, je to moje hobby. Ak sa mi podarí preraziť rád by som sa tomu venoval naplno.

5

Keby to nevyšlo (čomu neveríme), aká je ďalšia alternatíva? Písanie? :)

Písanie ako také určite nie. Nemám na to tie správne spisovateľské vlohy, písanie fotoreportov, kde značnú úlohu hrajú fotografie, sem tam text- to by ma bavilo. Samotným písaním si však nie som istý. Ak sa to však nepodarí, rád by som skúsil dizajn či už interiérový, exteriérový alebo aj záhradnú architektúru. Hoci je to oproti písaniu iná šálka kávy viem, že je to niečo, čo by ma bavilo.

Zober si situáciu, že by si bol fotograf modeliek a mal by si pri sebe hárem krásnych žien v bikinách na jednej strane a vedľa udalosť hodnú ocenenia. Ktorú by si zvolil?

Myslím, že je jedno, čo by som zobral. Priateľka vie, že mám oči len pre ňu. No určite by som zvolil udalosť hodnú ocenenia, ktorá by ma možno posunula kúsok vyššie.

Je výhra v súťaži pre fotografa až taká dôležitá?

Ak človeka v súťaži vyhrá, určite ho to poteší. Pre mňa to znamená, že sa ľuďom moja tvorba páči.

Čím je fotka pre teba keď sa pozeráš na tvorbu iných fotografov? Vieš ju zhodnotiť v sekunde alebo hľadáš aj jej zmysel?

Záleží od fotografa, ale aj od toho, čo fotí. Pre mňa je TOP automobilová fotografia. Ak je fotograf profík, na fotke už rozoznať, že je v tomto fachu doma. Preto fotku skúmam, hľadám inšpiráciu, rozmýšľam, čo by som zvolil inak a hľadám chybičky. Skoro vždy si kladiem otázku, ako by som ,,to“ odfotil ja, keby som mal na to príležitosť. Ktovie, možno sa aj mne raz pošťastí. Na druhej strane, ak je za fotoaparátom a photoshopom menej zdatný človek, je to značne vidieť. Často si prezerám aj svoje staré fotografie, kde to nebolo to pravé orechové a chytám sa za hlavu prečo som to nefotil inak.

Aké sú tvoje najbližšie vízie, vyhliadky do budúcna?

Najbližšie vízie. Myslím, že samozrejme skončiť úspešne školu a už sa len chopiť každej ponúknutej príležitosti. Človek nikdy nevie, ktorá bude tá kľúčová.

Dnešnej mládeži vládnu sociálne siete, máš nejakú „fanpage“, kde môžeme sledovať tvoju tvorbu, prípadne ťa osloviť na spoluprácu?

Fanpage v podobe Jakub Trebula Photography na facebooku, pár publikácií na vivo.sk, fotostation.ru a 500px.com.

Autor: Angie

Foto: Jakub Trebula