Po tom, ako koronavírus začal naberať nevídané rozmery a napádať celý svet, u ľudí sa pochopiteľne spustilo hromadenie strachu ako o zdravie, tak i ďalšiu existenciu. Obavy v nich ale ešte viac posilňujú neustále správy ohľadom nového ochorenia, ktoré na nás číhajú z každej strany. Avšak o pozornosti, aká sa venuje vírusu, si slovenská lekárka Zuzana Pitoňáková myslí, že je naozaj prehnaná a mali by sme z nej ubrať.

Už tomu budú pomaly dva mesiace, čo sa stal koronavírus témou číslo jeden. Kým na začiatku ľudia bažili po informáciách ohľadom nového ochorenia a s napätím očakávali, čo sa bude diať, aby sme predišli scenáru z Talianska, dnes sa na situáciu mnohí pozerajú inak a zastávajú názor, že humbuk okolo Covidu-19 je poriadne prehnaný. Existujú totiž omnoho závažnejšie ochorenia, ktoré ale pandémia zatienila.

koronavirus prognozy

,,Na Slovensku denne zomrie v priemere asi 142 ľudí, z toho až 103 je vo veku nad 65 rokov. Z tohto počtu zomrie denne 8 ľudí na rakovinu pľúc. To je za mesiac 246 pacientov. Na kardiovaskulárne zlyhanie u nás denne zomiera asi 63 ľudí, mesačne teda 1 900! A teraz si predstavte, že by sme o týchto úmrtiach informovali každý deň tak, ako v prípade koronavírusu,” v rozhovore pre Čas.sk na rovinu uviedla všeobecná lekárka pre dospelých Zuzana Pitoňáková z kliniky zdravia Medante, ktorá informácie čerpala zo Správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenskej republiky z roku 2014, nakoľko sa k novším zdrojom nedostala.

,,Percentá úmrtnosti som prerátala na počet prípadov. Keď porovnáme čísla o úmrtiach na choroby, ktoré sú našou každodennou súčasťou, s údajmi o počte úmrtí na COVID-19, zisťujeme, že je to neporovnateľné,” doplnila.

Lekárke sa zdá byť pozornosť venovaná koronavírusu prehnaná. V dôsledku nej totiž môžu byť pacienti s ťažkými diagnózami odsunutí na vedľajšiu koľaj, nakoľko mnohí lekári neordinujú ako predtým. ,,Zdravotná starostlivosť ide dolu vodou. A to mi pripadá ako oveľa väčšie riziko,” vyjadrila svoj názor.

Pitoňáková si myslí, že bolo správne na začiatku vzbudiť v ľuďoch strach. Práve preto sme sa ako národ začali k ochoreniu zo dňa na deň stavať uvedomelo a tým sme sa vyhli katastrofe, aká oládla Taliansko. Všetkého ale veľa škodí a platí to aj v tomto prípade. ,,Dlhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu v krvi, a tak sa znižuje imunita. Preto si myslím, že je načase opustiť tú paniku a začať sa vracať do normálu. Na začiatku bol strach užitočný a vďaka zaň. Ale teraz by sme ho už mali prestať živiť,” prezradila otvorene.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Čas.sk | Foto: depositphotos.com, medante.sk