Existuje jedno povolanie, za ktoré vám nikdy nikto nezaplatí. Aspoň teda nie adekvátne k vášmu nasadeniu a vynaloženej energii. Napriek tomu ho však vykonávajú milióny žien po celom svete a hoci väčšina z nich miluje svoju prácu aj ,,zamestnávateľa”, niektoré predsa len vynikajú. Byť mamou nie je jednoduchá úloha, navyše ak vám osud vytvorí sťažené podmienky, ako to bolo aj v prípade jednej úžasnej mamy z juhu stredného Slovenska.

Reč je o Marcele Žitňákovej, ktorá už 24 rokov dokazuje svojmu okoliu, že titul ,,mama” si skutočne zaslúži! ,,Ako mladučké 18-ročné dievča som sa vydala za muža, ktorého som z celého srdca ľúbila. Bola som plná ideálov, plánov, ale aj pochybností – hlavne v seba. Bola som zakomplexovaná, nemala som sa rada (teda to už viem dnes). Keď sa mi ako 20-ročnej narodil chlapček, bola som najšťastnejší človek na svete až do chvíle, kým mi nepovedali, že Ivi má Downov syndróm. Celú moju bytosť zaplavil hlboký smútok, bolesť, otázky… Veľa otázok – prečo práve mne, nám, ako ďalej… V tej dobe, 24 rokov dozadu, nebol prístup k informáciám, žiadne mobily, internet...

Lekári mi nešetrným spôsobom oznámili, že nikdy nebude čítať, písať, vždy bude potrebovať zvýšenú starostlivosť, žiadna podpora, pomoc, nádej… Všetko stratené….Všetko stratené? Nie, neuverila som im. Nie, nevzdala som to. Prosila som Boha o silu, trpezlivosť – dennodenne… A dennodenne som 3-4x s Ivim cvičila Vojtovu metódu, pretože som sa dočítala, že psychický vývoj ide ruka v ruke s fyzickým…. Všetko, čo som robila, som s ním „preberala“, všetko komentovala, aby mal čo najviac podnetov. Veľmi mi pomohla rodina, sestry, bol v kontakte s mnohými ľuďmi, už vtedy som nemala problém hovoriť o „tom“ otvorene. Potrebovala som čas, aby som ho dokázala prijať. A prestala bojovať..

Mama mu zmenila život!

Jeho vývoj bol do dvoch rokov v norme. V tom období už jeho ocko našiel útočisko pri inej žene. Keď mal Ivi 2,5 roka definitívne odišiel. Vtedy sa mi zrútil svet druhýkrát. Bolo to najťažšie obdobie v mojom živote. Nevládala som, nemala som silu. Viac „dole“ som byť nemohla. Trvalo roky, zbytočne dlhé roky, kým som sa s tým zmierila, kým som sa v tom prestala hrabať, kým som prestala dúfať, že sa vráti, kým som to prijala,” píše Marcela o svojom neľahkom príbehu a životných ,,Cunami” na webovej stránke centra, ktoré dnes vedie spolu so svojim synom! Vďaka jej vytrvalosti, viere, nádeji a láske k nemu urobila čosi, čo by sa dalo interpretovať ako dodávka zmyslu života v celej jeho nezmysluplnosti.

Ivi, ktorému lekári nedávali nádej, dnes žije plnohodnotnejšie než mnohí z nás. Má prácu, ktorá ho napĺňa a keďže sme mali možnosť užiť si masáž v jeho podaní, musíme povedať, že ju robí perfektne a profesionálne. Teší ho každá pochvala a Marcela sa teší z jeho pokroku. Dôležitá je však motivácia. V jeho živote je mnoho priateľov, zážitkov a hlavne mama, s ktorou žijú svoj sen napriek prvotným ťažkostiam, ktoré im život pripravil! Pri stretnutí s týmito ľuďmi už nikdy nebudete pochybovať o tom, že sa niečo naozaj dá. A nie že niečo, ale všetko, čo si v živote zaumienite a venujete tomu dostatok lásky, energie a viery sa stane realitou! Veľa maminiek podceňuje svoje zdravé deti a vetami ako: ,,Na to nemáš, To nedokážeš….” im berú nádej a sny. Preto Marcelke patrí náš obrovský obdiv, za to, že to nevzdala a dokázala všetkým, že sny sa skutočne plnia!

Dokázala, že život môže byť zmysluplný, aj keď v ňom čosi chýba, aj keď nie všetko je vždy úplne perfektné a dokonalé. Že naše deti môžu dosiahnuť všetko na svete, ak v ne máme dôveru. A hlavne svojou odvahou dodala silu svojmu okoliu! Ak jedna obyčajná žena, ktorá navyše ani nepoznala svoju hodnotu a neverila v seba samú, vytvorila niečo tak jedinečné, potom na čo, do kelu, čakáme my ostatné??

Tento silný motivačný príbeh MATKY zakončíme jej slovami, pretože samé by sme to lepšie nepovedali. Jej slová nie sú len výzvou, aby sme si vážili zdravie, ktoré nie je samozrejmosťou, ale tiež výpoveďou silnej a múdrej ženy, ktorá sa svojej úlohy ujala s gráciou a zaslúži si preto potlesk nás všetkých!

,,Sme ďalej. Hlavne sme sa posunuli v zmýšľaní, postojoch, nemáme zbytočné očakávania, pracujeme na sebe.. Vieme, že nevyhovieme všetkým, každý človek je iný, má iné priority, hodnoty… Snažíme sa dať zo seba to najlepšie, snažíme sa zmeniť postoje ľudí, snažíme sa, aby prevzali zodpovednosť za svoje zdravie, aby sa starali o svoje telo ako schránku svojej duše…. Je to dlhá cesta. Naša cesta…. Často používam bodky, pretože nie všetko viem dať do slov. Nie všetky pocity viem opísať.. Alebo slová nestačia….  Dnes viem, že zvládnem všetko. Nebojím sa ničoho. Mám sa rada. Verím si. Verím Božiemu vedeniu. Verím Bohu vo mne. Viem, že všetko má svoj zmysel. Viem, že všetko je tak, ako má byť….”

Foto: Facebook

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Soňa S
Milujem písanie, svoje dieťa a život! Som neobyčajne obyčajná žena, s vierou v zázraky, túžbou meniť svet a žiť plnohodnotne. Romantická hrdinka s často utopistickými predstavami a zmyslom pre nezmysel- áno aj taká občas bývam:) Vo voľnom čase spievam , píšem, plním si sny a robím čo môžem, aby to za to stálo:)