Začínal ako predavač v obchode, ktorého kúsky oblečenia sa bežne nachádzajú v šatníku mnohých Slovákov. Po čase sa naňho usmiala šťastena a dostal sa na pozíciu stylistu pre TV JOJ či dnes už neexistujúci OK! Magazin. Svet šoubznisu sa mu zapáčil a cítil sa v ňom ako ryba vo vode, avšak po šiestich rokoch kariéry v rodnej krajine začal pociťovať, že potrebuje viac. V lete roku 2014 si teda jedného dňa zbalil kufre a odišiel do Londýna, kde sa jeho sny pomaličky menili na skutočnosť. Z Andreja Stančíka z Banskej Bystrice sa stal stylista zahraničných celebrít a jeho inšpiratívny príbeh rozhodne nemôže ostať bez povšimnutia.

33-ročného Andreja ste možno nedávno zaregistrovali v relácii Bez servítky. V kulinárskej šou síce predviedol, že variť nevie, no mnohí sa aspoň dozvedeli, že máme na Slovensku mimoriadne šikovného stylistu. Jeho práca totiž zaujala luxusné značky, ako Burberry, Hermès, Alexander McQueen, Balenciaga či Jimmy Choo. A to nie je všetko.

13 mesiacov u Victorie Beckham

,,A potom to prišlo a sen sa stal skutočnosťou, keď mi jeden slnečný deň zazvonil mobil a ja som dostal pozvanie na pohovor na pozíciu módneho asistenta pre Victoriu Beckham. Presne si pamätám na ten moment, bol som v obchode s potravinami, v jednej ruke som držal mango, v druhej mobil a ešte asi 5 minút som to predýchával bez pohnutia…,“ Andy sa v myšlienkach vrátil na začiatok svojej kariéry u členky fenomenálnej skupiny Spice Girls. Napriek tomu, že je populárna speváčka a módna ikona známa tým, že vo svojom tíme preferuje ženy, voľba na jej nového asistenta padla práve na ambiciózneho stylistu zo Slovenska.

,,Počas pohovoru, ktorý prebiehal celkom ľahko, padali otázky typu, akoby som sa zachoval v rôznych situáciách, ako sú prehnane doterní fanúšikovia, otravní paparazzi a iné. Kedže som podpísal zmluvu o mlčanlivosti, nemôžem ist do úplných detailov, ale skôr to boli psychologickejšie otázky,“ prezradil nám extravagantný fešák, ktorý sa napokon tešil z pozície módneho asistenta vo Victoriinom butiku v luxusnej časti Londýna, Mayfair. ,,Mal som na starosti oddelenie kabeliek a doplnkov. Klientom sme popri predstavovaní kolekcie nalievali drahé šampanské a hrávali sa s ich deťmi, ak nemali so sebou pestúnku, kým oni míňali tisíce eur na Victoriine ručne šité kašmírové kabáty, saténové róby a výsoké čižmy z brúsenej jahňacej kože,“ konkretizoval časť náplne svojej práce.

Stylingy pre Victoriu Beckham, pri ktorých vytvarani Andrej asistoval

Žiadna fotka

Po pár mesiacoch sa začali kopiť špecifickejšie požiadavky. Andy tak pre Victoriu napríklad pravidelne vyzdvihoval kvety, a to vždy tesne predtým, ako hviezda dorazila do butiku, aby ich mala čerstvé. ,,Raz som vybavoval niečo aj pre jej syna Brooklyna, jednalo sa o vygravírovanie iniciálov,“ prezradil stylista, u ktorého jeho svetoznáma šéfka vzbudzovala rešpekt. ,,Victoria bola vždy dokonale upravená a to aj mimo kamier a paparazzov. Častokrát sa stávalo, že keď sme zistili, že je na ceste k nám, v momente muselo byť všetko dokonale vyupratané, čerstvé kvety museli rozvoniavať a nemohlo smrdieť jedlo. Mne sa ale takéto chovanie páčilo. Zažiť a prežiť takúto skúsenosť bolo tou najlepšou školou života pre mňa,“ pochvaľuje si milovník módy. Čo sa mu už pozdávalo menej, bolo pravidlo, že si po celú dobu trvania pracovnej zmluvy Spajsku a členov jej rodiny nemohol za žiadnych okolností odfotiť.

Momentka z práce :)

Práca v luxusných butikoch nie je o predávaní oblečenia

Ak by si niekto myslel, že pracovať v tých najluxusnejších butikoch je hračka, Andy ho veľmi rýchlo vyvedie z omylu. Podľa jeho slov ide o celkový proces – počas neho sa človek učí o histórii značky, materiáloch, použitých látkach, špecifickej výrobe produktov, ktorú má každá značka prispôsobenú, o tom, ako pristupovať ku klinetom z rôznych krajín, v rámci čoho musí rešpektovať jednotlivé kultúry či náboženstvá. Taktiež sa musí naučiť, ako komunikovať s celebritami alebo členmi kráľovských rodín a ako vyhovieť VIP klientom v akúkoľvek hodinu.

,,Keď som pracoval pre BURBERRY ako módny konzultant pre VIP klientelu na letisku Heathrow v Londýne, mal som klienta, ktorý ma zobudil o piatej ráno po ceste na letisko a vyžiadal si kabelku pre svoju manželku, ktorú sme mali v butiku v centre Londýna. Takže som sa musel do piatich sekúnd zorganizovať, zavolať si taxík, vyzdvihnúť kabelku a ponáhľať sa na letisko, zabaliť kabelku a odovzdať ju klientovi do VIP salónika,“ zaspomínal si na náročnejšie okamihy. Aj tie však určite stáli za to.

Andy so svojou najlepšou kamarátkou, modelkou Evou Cifrovou

Nebáť sa urobiť prvý krok

,,Už teraz viem, že sny sa naozaj plnia, ale najťažšie je to odhodlanie urobiť v živote ten prvý krok do ‘neznáma’, v mojom prípade do absolútne neznámej krajiny,“ na záver skonštatoval Banskobystričan, ktorý dnes môže spomínať na nezabudnuteľné chvíle nielen ako asistent Victorie Beckham. Za sebou má totiž aj spolupráce so stylistami pre Kate Winslet, Willa Smitha a jeho manzelku Jada Smith, pre kráľovnú Raniu z Jordánska, herca Alexa Pettyfera z filmu MAGIC MIKE či nákupy so se*bombou Pamelou Anderson.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Andy, z ktorého rozprávkového príbehu doslova naskakujú zimomriavky, sa aktuálne už rok nachádza na Slovensku, kde sa po vypuknutí pandémie vrátil kvôli rodičom. Ako nám prezradil, jeho plány sú veľké – chce ovládnuť domáci šoubiznis. ,,Mojím najbližším cieľom je mať vlastnú reality šou či podcast s témami, o ktorých sa ľudia na Slovensku stále hanbia hovoriť a tým ich INŠPIROVAŤ BYŤ TÝM VŠETKÝM, ČO NÁS ROBÍ SŤASTNÝMI.“ Držíme palce!

Andrej Stančík

Zdroj: Slovakwoman.sk | Foto: Andrej Stančík, wall.alphacoders.com, Instagram/andrew_the_stylist