Slovensko v týchto dňoch zasiahla extrémne silná epidémia, aká v našich končinách nemá obdoby. Postupne sa začali zatvárať školské zariadenia a čakárne u doktorov praskajú vo švíkoch. Lekárka preto radí občanom, ako sa čo najlepšie uchrániť pred najhoršími následkami.

Situácia s chrípkou je u nás skutočne alarmujúca. Okrem zatvorených škôl a preplnených nemocníc boli nahlásené už aj prvé úmrtia, ktoré jasne dokazujú vážnosť situácie. Najohrozenejší má byť Banskobystrický kraj, kde počet pacientov dosahuje najvyššie čísla. Zanedbať by sme preto nemali žiadnu maličkosť a uchrániť seba i našich blízkych by sa malo stať absolútnou prioritou.

chripka

„V takomto veľkom rozsahu tu ešte chrípkové ochorenie nebolo. Už štvrtý týždeň zaznamenávame neustály nárast. Chrípka vždy trvala asi dva týždne a potom ustupovala, lenže teraz je to už celý mesiac a ochorenie sa rozširuje,“ šokuje obvodná lekárka Zuzana Brémová. Odborníčka zároveň varuje ľudí všetkých vekových kategórií, i keď pozornosť by mali zbystriť predovšetkým rodičia malých detí.

Ako sa chrániť?

To, že sa slovenské školy pre vysoký počet nakazených žiakov postupne zatvárajú, lekárka pripisuje najmä zníženému záujmu o očkovanie. “Najväčším problémom je, že rodičia nechodia s deťmi na očkovanie proti chrípke. Chorobu podceňujú a mám skúsenosť, že tí, ktorí dávajú deti očkovať, naozaj nechodia ku mne s chorými deťmi,“ objasňuje situáciu.

chore dieta

Brémová okrem špeciálnej vakcíny proti chrípke ďalej radí, ako postupovať v prípade prepuknutia symptómov. „Keď majú chrípku, musia ležať doma, nestretávať sa s inými deťmi. Musia jednoducho pár dní vydržať liečenie v teplej posteli s liekmi a čajom, lebo pri hromadných stretnutiach sa vírus šíri najlepšie a najrýchlejšie,“ takto znie lekárkine odporúčanie, ktoré sa netýka len detí, ale i dospelých.

Podľa doktorov totiž mnohí ľudia liečbu zanedbávajú a napriek ochoreniu ďalej chodia do školy či do práce, čím, samozrejme, pre svoje okolie predstavujú hrozbu. Lekárka teda radí najmä izolovať sa od ostatných ľudí v čo najvyššej miere a chorobu až do ukončenia jej prejavov poctivo vyležať v posteli. Zanedbávať by sa nemalo ani očkovanie proti chrípke, ktoré podľa štatistík preukázateľne znižuje riziko nákazy.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Pluska.sk | Foto: pixabay.com