Od začiatku pandémie sa špekulovalo o tom, ktoré skupiny obyvateľstva ohrozuje koronavírus najviac. Odborníci napokon dospeli k záveru, že najťažší priebeh ochorenia býva zaznamenaný u seniorov, prípadne osôb s rôznymi poruchami imunity. Napriek tomu, že deti zväčša zvládajú diagnózu najlepšie, nepríjemné dôsledky sa môžu prejaviť až časom!

Slovenskí odborníci potvrdili výskyt vzácneho syndrómu známeho pod názvami PIMS alebo MIS. Ide o multisystémové zlyhanie orgánov, aké môže skončiť až zápalom srdcového svalu. Objavuje sa tradične u detských pacientov a to len pár týždňov po tom, ako sa zotavili z koronavírusu.

„Stretli sme sa s tým aj v Nitre, je to našťastie naozaj raritné. Väčšina veľkých detských kliník s prípadmi PIMS už má skúsenosti,“ objasňuje pediater Peter Visolajský, tvrdiac, že sa najčastejšie jedná o žiakov vo veku približne desať rokov. Člen krízového štábu zároveň upozorňuje na prvotné symptómy, akým by rodičia malého pacienta mali venovať zvýšenú pozornosť.

„Keďže je to zápal malých ciev, prejaví sa to zmenami na koži, vznikajú vyrážky, objavujú sa bolesti kĺbov, často sú postihnuté obličky, vyskytujú sa zmeny tlaku, môže byť postihnuté srdce, vplyv to má aj na mozog. Podľa toho, na ktorom orgáne je u pacienta zápal výraznejší.” Na pohľad vážna diagnóza je ale liečiteľná, preto je veľmi vhodné, aby rodičia pri akýchkoľvek pochybnostiach alebo vymenovaných príznakoch vrátane zvýšenej teploty ihneď kontaktovali lekárov.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Pluska.sk | Foto: Pexels.com