Je jedenásť hodín večer a ja píšem tvojmu priateľovi. Teda, nie konkrétne tvojmu, ale nejakému ako je ten tvoj. Nejakému, ktorého frajerka nemá ani len poňatia o tom, že jej láska mi píše, čo všetko mi chce v posteli urobiť a posiela mi pri tom oplzlé smajlíky. Som bokovka.

Nie som štetka, aj keď máš možno chuť mi to vykričať priamo do tváre. Nie som ani prostitútka, aj keď si to možno myslíš, no v skutočnosti som celkom milá a príjemná osoba. Mám kamarátov a milujúcu rodinu, no nezapadám do skupiny „bežných žien“. Vieš, čo tým myslím – všetky tie dokonalé fotky na Instagrame, plážové vlny vo vlasoch a správne zvýraznené telesné krivky. Ver mi, toto nie som ja.

Nie som ničím výnimočná, nie som krajšia ako ty či vtipnejšia ako ty, ani lepšia v posteli. Nemávam vzťahy na jednu noc a nie som ani zlatokopka. Som skutočne iba obyčajné dievča.

A ešte niečo… Všetky moje vzťahy (tento termín používam skutočne iba veľmi zriedkavo) boli s mužmi, ktorí sú… Nuž, sú zadaní.

Žiadna z mojich kamošiek nie je ako ja. Hneď, ako prídu na to, že flirtujú s chlapom, ktorý je zadaný, zaradia spiatočku. Stáva sa pre ne automaticky nedostupný a nezahrávajú sa s myšlienkou niečo si s ním začať. Neviem prečo som iná.

Jeden môj veľmi blízky kamarát mi raz povedal, že je to preto, lebo mám strach zo záväzkov. Má teóriu, že ak je nejaký muž z etického hľadiska nedostupný, stáva sa pre mňa automaticky atraktívny, pretože v skutočnosti si uvedomujem, že to nebude nič vážne.

Psychoterapeut, ku ktorému občas zájdem, tvrdí, že je to zakorenené v hlbokej neistote a potrebe dokazovať si vlastnú hodnotu. Bla, bla bla… odborné psychologické keci.

Rozumiem, čo tým myslí. „Keď muž podvádza svoju frajerku so mnou, musí to znamenať, že som pekná, však?“ kričí tá chudá a vystrašená tínedžerka v mojom vnútri.

Ja osobne si však myslím, že romantické filmy a knihy, ktoré tak veľmi milujem, mi prekrútili moju predstavu a stala som sa závislou na myšlienke, že tá skutočná veľká láska musí prekonať všetky prekážky (t.j. teba), a až potom sa dostane do fázy „a žili šťastne až do smrti“.

Svet je asi naozaj ženatý a mňa to v jednom kuse priťahuje k mužom, ktorí majú doma manželky, priateľky a niekedy aj deti. Čo ma však nikdy neprestane prekvapovať je fakt, koľko chlapov je ochotných podvádzať. No toto nie sú „hráči“, s ktorými chcem hrať. Nechcem chlapa, ktorý sa vyspí s čímkoľvek, čo má nohy.

Možno je to tak, že ľudia v skutočnosti nie sú stvorení ako monogamní. Toto aspoň povedal Erik (chalan, ktorého som stretla na hoteli na dovolenke v Španielsku) svojej priateľke cez FaceTime… tesne pred tým, ako sa jej spýtal, či by sa mohol so mnou vyspať.

PS: povedala nie.

PPS: aj tak sme to urobili.

Čo však chcem vysvetliť ešte predtým, než skončím je, že nesedím zlovestne v kaviarni a neplánujem rozbitie vášho vzťahu. Jednoducho mi iba chýba nejaká časť v mojom mozgu, ktorá je zodpovedná za pocit empatie k vášmu vzťahu.

Nie som bezcitný človek. Dokonca prispievam na charitu, plačem pri romantických filmoch a nemôžem zniesť pohľad na trpiace zvieratá. Ale ty? Nie si pre mňa skutočná. Nepoznám ťa, je mi ľúto. Vlastne počkať… Nie, nie je.

Toto mi umožňuje byť bokovka, bez viny, iba s frustráciou, že dnes večer nemôže byť so mnou, lebo zrovna robí spoločnosť tvojim rodičom alebo s tebou oslavuje tvoje narodeniny.

Nemusíš sa báť, nevezmem ti muža, ktorého si si zidealizovala a myslíš si, že ti je verný. Možno nie som jediná jeho milenka, možno si píše s ďalšími piatimi, ale aj keď by to tak bolo, ja viem, prečo to tak je – chýba mu láska. Možno by som sa správala inak, keby som bola ja tá podvádzaná. Ale ja to nie som, takže jednoducho neviem pochopiť bolesť, ktorá prichádza s odhalením nevery.