Ročne je na Slovensku spáchaných minimálne 1 600 trestných činov domáceho násilia. Koľko je ich ale v skutočnosti a prečo sa týrané ženy boja prehovoriť? Smutným príkladom sa stala Simona zo Senice, ktorej príbeh poburuje verejnosť.

Simona sa začiatkom júna rozhodla zverejniť svoj príbeh, hoci to vôbec nebolo jednoduché. Mladá Slovenka patrí totiž k ženám, ktoré sa stali obeťami vlastných manželov, dokonca, a čo je ešte horšie, sa násilie odrazilo aj na výchove ich malých detí. V takomto vzťahu zotrvávala neuveriteľných 11 rokov, až prišiel náhly zlom a povedala si “dosť”.

Dôvodom mal byť moment, kedy jej dnes už bývalý partner siahol na ich malú dcérku.Išla som za dcérou do izby a našla som ju plakať s napuchnutou nohou. Povedala mi, že dávala do umývačky hlasno riad a na to sa môj muž nahneval, chytil ju pod krk a hodil na stolík,” opísala moment, ktorý navždy zmenil jej život.

Po dlhých rokoch, kedy Simona čelila viacerým zdravotným problémom, ako prasknutý bubienok, zlomeniny na rukách, nohách, rebrách či dokonca potratu z dôvodu, že ju mal manžel doslova dokopať počas tehotenstva, sa obrátila na “kompetentných” so žiadosťou o pomoc. „Nabrala som silu a zavolala políciu, ktorá mojej dcére a mne volala záchranku a tá nás odviezla do nemocnice,” spomína s bolesťou.

Pomoci sa doteraz nedohľadala… Práve naopak

Simonu po veľkom odhodlaní v podobe úniku od tyrana čakal poriadny šok. „POLÍCIA VYŠETRUJE UŽ ROK. Áno, jeden rok, kedy on chodí po slobode, manipuluje, ohovára a ničí mi naďalej život,” uvádza bezmocná mamička, ktorá sa však pár dní po publikovaní tohto príspevku dočkala “rozsudku”. Ten ale priniesol len ďalšie peklo.

Podľa najnovších informácií mala totiž polícia dané správanie vyhodnotiť len ako priestupok, ktorý môže byť pokutovaný alebo úplne oslobodený. Šokovaná a sklamaná Simona sa netajila tým, že podľa nej vďačí ex-manžel tomuto “trestu” najmä svojim dobrým kontaktom, a tak sa celý prípad jednoducho zamietol pod koberec.

Napriek tomu sa odvážna žena rozhodla v záujme o bezpečie seba a svojich dvoch malých detí naďalej bojovať a voči danému rozsudku sa okamžite odvolala. Je teda otázne, ako bude jej prípad ďalej pokračovať, avšak podľa nej sa jedná o priamy príklad toho, ako funguje systém a prečo sa na Slovensku ženy pred týraním ujsť boja.

Foto: Facebook/Simona M., Depositphotos.com