Prelom mája a júna je obdobím, kedy začína kvitnúť baza čierna. Nájdete ju popri cestách, na lúkach, pri lese alebo tým šťastnejším rastie aj priamo pri dome. Možno ste ani len netušili, na čo všetko sa dá táto zázračná rastlina využiť. 

Bazu čiernu dokážeme zúžitkovať dokonca dvakrát do roka. Prvýkrát je to koncom jari, kedy zbierame krásne biele rozkvitnuté kvety a druhýkrát na jeseň, kedy zbierame tmavé plody. Tu však treba dávať veľký pozor, pretože plody bazy čiernej sú jedovaté! Nemôžete ich konzumovať surové, no ak ich povaríte minimálne 10 minút, všetok jed odtiaľ zmizne a vy sa nemusíte ničoho obávať. Neodporúčame však zbierať kvety či plody z rastlín, ktoré rastú popri cestách, pretože smog z dopravných prostriedkov ich znečistí.

Čaj z bazy čiernej

Najjednoduchším využitím bazy čiernej je príprava čaju. Stačí, ak nazbierate celé kvety, ktoré necháte vysušiť na tmavom mieste. Skladovať ich môžete v krabici alebo uzatvárateľnej nádobe. Na prípravu čaju zalejete vysušené kvety horúcou vodou, dosladíte podľa chuti a vypijete. Môžete použiť len kvety bazy, ale rovnako môžete pridať aj sušenú lipu či skorocel. Čaj má veľmi dobré účinky na dýchacie cesty či na bolesť hlavy.

baza caj

Bazový sirup

Bazový sirup je naozaj veľmi dobrou pochúťkou. Poznáme ho už od čias, kedy nám ho pripravovali staré mamy, no vtedy sme ešte ani netušili, z čoho sa táto dobrota vyrába. Príprava nie je vôbec zložitá.

Budeme potrebovať:

 • 30 – 35 kvetov bazy čiernej
 • 2,5 litra vody
 • 2 – 3 kg cukru
 • 80 g kyseliny citrónovej

Postup: Vodu si prevaríme a necháme vychladnúť. Bazové kvety zalejeme touto vychladnutou vodou a necháme lúhovať 24 hodín. Najlepšie je zaťažiť kvety tanierom, prípadne pokrievkou, aby neplávali voľne na hladine. Na druhý deň zmes precedíme cez gázu alebo sitko, pridáme cukor, kyselinu citrónovú a necháme zovrieť. Už nevaríme, len necháme zovrieť! Ešte teplé nalejeme do fliaš, najlepšie sklenených, zabalíme do deky a necháme ich tam, kým nevychladnú.

Džem z bazy čiernej

Na prípravu džemu nebudeme potrebovať kvety, ale dozreté plody. Tie oberieme, umyjeme a zbavíme stopiek. Bobule vložíme do hrnca a necháme variť minimálne 10 minút. Prevarené bobule prepasírujeme cez plátenné vrecúško alebo cez nástroj na to určený. Šťavu privedieme do varu, pridáme cukor podľa toho, aký sladký džem chceme, približne však 300 g cukru na liter šťavy. Do cukru primiešame aj želírovací prípravok na džemy. Uvaríme do požadovanej hustoty, naplníme sklenené poháre a otočíme na hodinu hore dnom.

Do džemu však môžete pridať aj iné ľubovoľné ovocie, napríklad hrušky, jahody či ríbezle. V tomto sa fantázii naozaj medze nekladú.

baza dzem

Bazový likér

Tento likér sa hodí na akúkoľvek oslavu alebo pre ženy, ktoré majú radšej sladké druhy alkoholu.

Na prípravu budeme potrebovať:

 • 1 kg bazových bobúľ
 • 2 litre vody
 • 1 kg cukru
 • 1 vanilkový struk
 • 6 klinčekov
 • štipku muškátového oriešku
 • 1 citrón
 • 750 ml vodky

Postup: Bazu s vodou a cukrom povaríme približne 30 minút. Šťavu pretlačíme, pridáme všetky koreniny, šťavu z citróna a na nižšom plameni povaríme asi hodinu. Precedíme, zmiešame s vodkou a naplníme do fliaš. Likér zrie približne 6 týždňov.

Baza čierna má naozaj široké využitie. Niektorí ľudia si z nej robia aj bazové víno, no každý má prísne tajný rodinný recept, ktorý nechce ďalej posúvať. Určite však stojí za to takéto víno niekedy vyskúšať. :)

Foto: Pixabay