Ženy a parkovanie. Večná téma, že? Koľkokrát vás už niekto zvozil, že neviete parkovať a máte sa to konečne naučiť? No a nalejme si čistého vína, koľkokrát to nebola pravda? :)

Vtip o tom, že ženy nevedia parkovať preto, lebo ich chlapi celý život učia, že bežný rúž, čo nosia v kabelke, má dvadsať centimetrov, je už otrepaný a ako argument aj tak nikdy nestál za veľa. Drvivá väčšina žien jednoducho parkovať a cúvať nevie, zmierme sa s tým. Z akého dôvodu je práve tento rozdiel medzi pohlaviami taký evidentný teraz nebudeme rozoberať. Skúsme sa radšej pozrieť na to, ako by sa naše parkovanie mohlo aspoň o malinký kúsok zlepšiť. Pomôže zopár základných faktov, z ktorých väčšinu ste už určite počuli, ale je dobré spomenúť si na ne v danej chvíli a nepanikáriť.

6 rád, ktoré vám pomôžu naučiť sa parkovať

1. Naučte sa hýbať autom naaaozaaaj pooomalyyy. Začiatočníčky majú tendenciu pridupnúť plynový pedál a čakať, kedy auto zastane. To je pri parkovaní problém!

TIP: Toto sa dá skvele naučiť na vyvýšeninách. Postavte sa do kopca a pokúste sa ostať stáť na mieste bez použitia brzdy (s naštartovaným motorom, samozrejme). Zistite, kde presne vám zaberá spojka a plyn a aký pomer stlačenia týchto dvoch pedálov zabezpečí, že sa auto nehýbe. Potom je už ľahké meniť pomer, aby ste sa pohli tak pomaly, ako len chcete.

2. Nastavte si správne spätné zrkadlá. Sadnite si pohodlne do polohy, v ktorej šoférujete. Spätné zrkadlo v kabíne má byť nastavené tak, aby ste videli čo najviac cez zadné okno. Možno vás prekvapí, že toto zrkadlo budete musieť nastavovať často, ak šoférujete občas v teniskách a občas v 14-centimetrových opätkoch. Bočné zrkadlá si nastavte tak, aby ste vo vodorovnej spodnej tretine videli kľučku na zadných dverách a vo zvislej tretine, tej bližšie k vášmu autu, časť svojej karosérie. Niektorí inštruktori uvádzajú, že svoje auto by ste pri šoférovaní nemali vidieť vôbec, až pri parkovaní, keď sa trochu nakloníte. Ak však máte problém s odhadovaním vzdialenosti a autá sa vám zdajú vždy ďalej než reálne sú, nerobte to a nechajte si v zornom uhle aj kúsok vášho auta.

TIP: Od tejto chvíle platí, že ak žiadne iné auto v „späťáku“ nevidíte, nemôžete ho trafiť. A ak idete tesne, viete úplne presne, koľko centimetrov miesta ešte máte.

3. Pri cúvaní sa neotáčajte. Ak ste robili vodičák v sedemdesiatych rokoch a už to takto viete, v poriadku. V každom inom prípade sa naučte cúvať podľa spätných zrkadiel. Na starých autách boli totiž stĺpiky užšie a cez zadné okno sa dalo vidieť prakticky všetko. Dnes to tak už nie je a polohu predmetov po bokoch auta lepšie uvidíte v zrkadlách. Vzdialenosť prekážky za autom už môžete skontrolovať aj otočením.

TIP: Ak sa o akúkoľvek stenu, obrubník či aj blatník iného auta opriete rýchlosťou cca 2 km/h ani vášmu, ani cudziemu autu sa vôbec nič nestane. Skúste si to niekedy vyskúšať na prázdnom parkovisku o stenu.

4. Do parkovacích boxov radšej cúvajte. Obzvlášť ak riadite auto, ktoré nepoznáte a ešte nemáte „v ruke“ jeho rozmery. Kde končí vaše auto vpredu iba odhadujete, ale kde končí vzadu, vidíte presne v zrkadlách.

TIP: Túto radu zvážte ak idete na dvojtýždňový nákup pre šesťčlennú rodinu a na konci máte v pláne dostať sa s vozíkom až k zadnému kufru.

5. Vždy si sledujte aj predok auta, najmä ak cúvate na parkovacie miesto v preplnených priestoroch. Pri určitých polomeroch otáčania a cúvaní sa predný roh auta k prekážkam pred vami chvíľu približuje a nemôžete počítať s tým, že vzdialenosť, ktorú ste videli pred zaradením spiatočky, sa nezmení.

TIP: V zrkadlách vidíte iba prekážky od určitej výšky. Pred začatím akcie „parkovanie“ je dobré prebehnúť priestor pohľadom a skontrolovať prípadne kvetináče, obrubníky či odpadkové koše.

6. Pozdĺžne parkovanie. Pre veľa šoférov je to nočná mora, no v skutočnosti si treba len zapamätať postupnosť krokov. Takže, zastavte zarovno s autom, ktoré parkuje pred miestom, na ktoré chcete ísť. Vaše auto teda začína tam, kde auto vedľa a hlavne tak končí. Vzdialenosť medzi autami je nejaká – je to jedno. Otočte volant do maxima na tú stranu, kam chcete ísť a cúvajte. Pozerajte do spätného zrkadla na opačnej strane, než je tá, na ktorú parkujete. Keď v ňom uvidíte celú prednú masku auta, ktoré parkuje za vami, stočte volant do opačnej strany a cúvajte ďalej. Kontrolujte vzdialenosť od auta pred aj za vami. Až sa rozhodnete, že viac cúvať už netreba, opäť otočte volant do opačnej strany a posunutím dopredu vyrovnajte auto.

Tak. A cvičiť, cvičiť, cvičiť. Ak to budete robiť dostatočne vytrvalo, onedlho zaparkujete pozdĺžne na miesto presne medzi dvoma autami, v strmom kopci, do ktorého bolo potrebné cúvať smerom hore a keďže polovicu parkovacieho miesta tvorí chodník, zdolali ste aj obrubník. To všetko aj s bonusom vo forme zľadovatelej vozovky. A za vami sa ozve mužský hlas:

„Ty kokos, na prvú šupu! A baba!!“ ;-)