O slovách sebaláska a sebahodnota sa v dnešnej dobe hovorí skutočne veľa. Ako ženy sme takmer neustále nútené bojovať s aktuálnymi požiadavkami spoločnosti na krásu a zároveň byť spokojnými ženami, milujúcimi manželkami a priateľkami. Internet a sociálne siete sú v súčasnosti doslova prevalcované dokonalými fotkami, ktoré zobrazujú nežnejšie pohlavie pri neustálom cestovaní či venovaní sa mnohým zaujímavým aktivitám. Ako sa potom skutočne cítime my, ženy, ktoré vedú tzv. bežný život?

V skutočnosti to naozaj nie je až také jednoduché. Mať naozaj rada samú seba, úprimne prijať svoj výzor a vlastnosti je neľahká úloha. Chceme byť milované a mnohokrát nie sme milované ani samy sebou. Čo však tieto slová znamenajú? Kedy skutočne vieme, že sa máme naozaj úprimne rady a sme spokojné samé so sebou? Veď pre ženy, ktoré väčšinou stále dokážu nájsť niečo, s čím spokojné nie sú, sa to stáva nevyriešiteľnou úlohou. Sebaláska tvorí dôležitý základ, na ktorom si ďalej budujeme šťastný život a zdravé vzťahy.

Ako by ste mali prijať samú seba a byť ženou so zdravým sebavedomím?

Odpovedzte si na prvú dôležitú otázku

Chceli by ste alebo prajete si v prítomnom okamihu cítiť sa sebavedomo, spokojne, pozitívne a bez strachu v každej jednej situácii, za každých okolností a s každým človekom? Ak je úprimná odpoveď áno, čo predpokladáme, že si praje každá z nás, tak čítajte ďalej.

Vymenujte aspoň 10 vecí, ktoré sa vám na sebe páčia

Podstatné je, že nemusíte hľadať samé pozitíva. Dôležité je, aby ste sa stotožnili aj s vlastnosťami, ktoré nie sú úplne pozitívne. Aby sme boli presnejšie, v spoločnosti sa väčšinou označujú ako negatívne. Ak nie ste so všetkými spokojná, môžete ich zmeniť a pracovať na nich. Určite sa však nájdu aj také, ktoré je v živote výhodné mať, a preto je podstatné naučiť sa byť na ne hrdá. Urobte z tejto činnosti aj menší rituál.

Praktizujte ho každý deň, no ak sa vám to zdá príliš často, možno každý mesiac. Časový úsek je len na vás. Pochváľte sa a reálne si napíšte alebo povedzte všetko, čo sa vám na sebe páči a čo ste za posledné obdobie urobili skvele. Dôležité je vytvoriť si reálny obraz, ktorý máte vy sama o sebe, nie taký, ktorý majú o vás ľudia okolo.

Definujte si základné hodnoty

Definujte, predovšetkým ich zahrňte do života a riaďte sa podľa nich. Nie je to jednoduché, ale pokojne si ich niekam napíšte. Všetky. Potom si vyberte postupne jednu alebo dve, snažte sa ich začleniť do vášho bežného života a každodenných situácií. Riaďte sa nimi a ony sa časom stanú vašou súčasťou. Ovplyvnia dokonca ľudí, s ktorými sa stretávate.

Okolo seba máme iba tých ľudí, ktorí nám majú niečo ukázať. Nemôžete si predsa vytvoriť hranice správania alebo posudzovať správanie iných ľudí, ak vy sama nemáte určené hodnoty vo vašom živote. Dôležité je aj pochopiť, že nie každý ich musí mať rovnaké a každá hodnota má iný stupeň dôležitosti pre každého človeka.

Spomeňte si na svoju babičku

Kto miluje viac a kto dokáže dať viac ako babka svojim vnúčatám? Chce pre ne len to najlepšie, často ich rozmaznáva, dá im všetko, čo im vidí na očiach a ľúbi ich z celého srdca. Skúste nájsť silu a byť ako „milujúca babička“ nie ku svojim deťom, ale k sebe samej. Všetko, čo teraz ste a aká ste, je vítané a akceptujte sa najúprimnejšie, ako to len momentálne viete.

Stabilita

Nájdite stabilitu nielen vo vašom tele, ale tak isto aj v emóciách a duši. Začnite byť spokojná s vašim telom naozaj na 100 %. Nie všetko je dokonalé, ale tak sa predsa nenarodil nikto z nás. Zapracujte na tom, čo sa vám nepáči, naďalej sa skúste posúvať dopredu, ale s láskou. To je veľký rozdiel. Emočne a duchovne živíme veľa problémov, ktoré nedokážeme pustiť, príliš na ne myslíme alebo si stále vytvárame nové a nové. Nájdite stabilitu aj v nich.

Tak ako naše telo, ani náš život nie je perfektný ako z rozprávky. Snažte sa naďalej robiť najlepšie čo viete, aby bol lepším. Ale na to musíte v prvom rade vedieť prijať to, aký je teraz. Vymazať si z hlavy predstavu, ako by to malo byť, ako by mal fungovať a ako to nikdy tak nie je. Buďte si vedomé všetkého, čo je vo vás a vo vašom živote bez predstáv dokonalosti.

Dajte priestor láske

A to myslíme za každých okolností! Pretože strach je len reakcia na isté udalosti v našom živote, ktorým sa naozaj nevyhneme. Láska je jediná možnosť, ktorú máte na výber. Pretože jedine cez lásku nielen k iným, ale najmä k sebe a svojmu životu, sa dokážete posunúť ďalej. Práve tá vás posúva a strach iba odháňa ďalej a ďalej.

Láska stavia oporné mosty, cez ktoré sa môžete dostať v živote bližšie nielen k sebe samej, ale aj k ľuďom okolo vás. Jediné, čo dokáže urobiť strach je postaviť obrovské steny vo vašom vnútri, cez ktoré nebude môcť nikto preliezť k vám, a cez ktoré sa už nedostanete ani vy. Aj keby ste naozaj chceli.

Naučte sa hovoriť nie

Možno ste to doteraz nevedeli, ale hovoriť ,,nie“ je veľmi úzko prepojené s hodnotou človeka. Ak si myslíte, že budete najlepšia ak každému vyhoviete, každému pomôžete, budete robiť či už doma alebo v práci veci, ktoré sú jednoducho nad vaše sily, mimo vašich priorít alebo aj mimo vášho denného limitu… Mýlite sa. Navyše začnete strácať aj na vašom ženskom šarme a krásnom vyžarovaní, aké žena dokáže mať. Naučte sa veci odmietnuť či presunúť na iný, vhodnejší čas, ktorý vám vyhovuje a nezničí vás. Nemusíte byť tá najlepšia žena, ktorá stíha všetky role vo svojom živote úplne dokonale a popritom nestíha samú seba. Možno poviete ,,nie“ iným, ale zároveň hovoríte veľké ,,áno“ práve vám!

V neposlednom rade: Úprimne dôverujte svojmu vnútru, pocitom, intuícii, schopnostiam, jednoducho SEBE. Tak ako verí dieťa vo svoje schopnosti dokázať všetko.

Foto: pexels.com