Pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, obžerstvo, lenivosť. Všetci ich poznáme, a niektorí z nás (tí menej šťastní) s nimi dokonca máme osobnú skúsenosť. Každopádne, ide o konkrétne hriechy, ktoré sa viažu na konkrétne skutky. Dajú sa však aplikovať aj na vzťahy? My myslíme, že áno…

Začneme prvým. Nevieme, či je potrebné baviť sa o škodlivosti všeobecnej pýchy, veď každému je jasné, že pýcha nikdy nebola a asi ani nikdy nebude cnosť, ktorá by nám uľahčovala život. Pozor! Je rozdiel pyšnosť a zdravé sebavedomie a uvedomovanie si vlastnej ceny. Pýcha, ako ju chápeme my, je ale len zbytočné povyšovanie sa nad ostatných. Takže aby sme to zhrnuli – pýcha je prosto nedobrá, nerozumná a úplne zbytočná komplikácia.

Poďme si ale prebrať jej prejavy a dopady na vzťahy. A nejde iba o partnerské, aj keď na tých asi väčšine z nás záleží najviac. Pýcha je taká tichá mrška, nenápadná sila, ktorá dokonca sama seba umocňuje, teda utvrdzuje v tom, že je správna. Je ťažké ju uvidieť, spozorovať. To však platí pre toho, koho sa týka – on o tom síce nevie, ale zato všetci naokolo trpia.

Pýcha vo vzťahoch sa môže prejavovať dvoma spôsobmi – buď sme pyšní vo vzťahu k druhému alebo sme pyšní na vlastný vzťah.

Pýcha k druhému

Ďaleko od definície všeobecnej pýchy síce nemá, ale maličké špecifiká sa nájdu. Stretli ste sa už so vzťahmi, kde bol jeden „hore“ a druhý „dole“? Prejavujú sa najmä vzájomným alebo jednostranným ponižovaním. „Čo by si už len ty chcel dokázať?“ „Kto by už len teba mohol chcieť?“ „S tvojou školou?“ „S tvojou hlavou?“ Atď, atď… Ako to väčšinou končí? Najpravdepodobnejšie jedným alebo dvoma rozbitými ľuďmi, ktorým nezostala takmer žiadna dôstojnosť a sebavedomie. Keď celé mesiace alebo dokonca roky počúvate, že ste ten slabší, ten neschopnejší, začnete tomu pomaly veriť (koniec koncov, stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou). Pýcha podľa nášho názoru pramení v nedostatočnom sebavedomí – slúži ako obranný mechanizmus a tým, že ponižujeme ostatných, si zvyšujeme vlastnú hodnotu a ego. A kde by to bolo jednoduchšie, ako vo vzťahu, kde sa všetko deje, ako inak, v mene lásky? Lenže to vôbec nie je pekné – druhému to ubližuje a navyše to navonok vyzerá… povedzme ,,svojsky”. Takže riešenie? Jednoducho to nerobiť. Dať druhému šancu ukázať sa, čo v ňom je, a keď to nejde, tak to radšej ukončiť, ako ho pomaly ale permanentne ničiť.

Pyšnosť na vlastný vzťah

Noo, toto môj macko nikdy neurobil““ „Môj miláčik robí toto, a hento…“ „Tak toto my medzi sebou vôbec nemáme!“ Hovoria vám niečo tieto reči? Asi každý z nás sa už stretol s týmto typom jedincov – my sa chceme porozprávať ako inteligentní ľudia, ale tomu druhému nejde z úst nič iné, iba aký má on krásny vzťah, aké je všetko perfektné, ako sa nikdy nehádajú, ako si užívajú spoločný život… Nechceme tvrdiť, že také vzťahy neexistujú. Ale z vlastnej skúsenosti by sme povedali, že keď je niekto vo vzťahu naozaj šťastný, tak to nepotrebuje naokolo rozširovať. Rozhodne nie každému. A stále. A všade. Pretože úprimne, nikoho nebaví na každej káve alebo pive počúvať, aký má on bezchybný vzťah. Jednak to málokoho na x-krát zaujíma, a jednak tomu aj málokto uverí. Pretože filozofia – presviedča iba ten kto klame alebo neverí – nie je až tak ďaleko od pravdy. V tomto prípade si dávajte pozor a trochu kroťte svoje vyjadrenia, alebo sa potom zmierte s tým, že ostanete iba s tou svojou dokonalou polovičkou, pretože nikto ďalší vás už neznesie počúvať.

Netvrdíme, že pýcha je iba škodlivá – s mierou určite niečomu prospeje. Napríklad jemným podrýpavaním druhého v ňom môžete niečo vyburcovať (pokiaľ to ale nehraničí so spomínaným ponižovaním). Takisto veríme tomu, že každý sa chce pochváliť so svojim úspechom, k čomu pekný a fungujúci vzťah určite patrí. Obzvlášť v dnešných dňoch. Všetkého však veľa škodí a chválenkárstva obzvlášť.

Je pekné a obdivuhodné mať vysoké sebavedomie a poznať svoju hodnotu – len by sme sa mali naučiť získavať ich svojou prácou, nie prostredníctvom ich znižovania u druhých, či chválením sa pred ostatnými. Áno, je to tá ťažšia a kľukatejšia cesta, ale pre osobné zdravie aj zdravie ostatných určite prospešnejšie. Koniec koncov – čítali ste Pýchu a predsudok…? :)

Foto: media.photobucket.com