Nočná mora každej ženy – škvrny na oblečení. Desíte sa už len pri predstave rozliateho vína alebo odtlačeného make-upu na bielej košeli? Skúšali ste už všetky čistiace prostriedky, no nič na škvrny nezaberalo? Možno ste ani len netušili, že škvŕn sa ľahko zbavíte pomocou vecí, ktoré sa nachádzajú v takmer každej domácnosti.

V prípade, že sa vám stala ,,nehoda” a vaše oblečenie utrpelo na čistote, najdôležitejším krokom je začať čistiť škvrnu čo najskôr. Nenechávajte ju vyschnúť a vsiaknuť do oblečenia, pretože potom bude jej odstránenie omnoho náročnejšie.

Škvrny od trávy

Tie vyčistíte jednoducho pomocou octu. Namočte zašpinené oblečenie do octovej vody (na 1 liter vody 3 lyžice octu) a nechajte ho na niekoľko hodín dobre odmočiť. Následne operte na štandardnom pracom programe.

Škvrny od červeného vína

Klin sa klinom vybíja, a preto vyskúšajte na odstránenie škvŕn od červeného vína použiť biele. Najskôr škvrnu vysušte obrúskom, polejte bielym vínom a posypte soľou. Taktiež môžete vyskúšať vyvariť zašpinené oblečenie aj v mlieku, ktoré si s vínovým fľakom jednoducho poradí.

1

Škvrny od rúžu

Ak si zašpiníte oblečenie rúžom, vyskúšajte škvrnu jemne utrieť detskými vlhčenými utierkami. Taktiež môžete použiť alkohol, ktorý nalejete na handričku a jemne ňou miesto potriete. Mastný fľak sa rozpustí, preto netreba žiadne drhnutie, tým by ste škvrnu len zväčšili.

Škvrny od make-upu

Ako pri škvrne od rúžu, tak aj v tomto prípade môže byť dobrým pomocníkom alkohol. Účinným prostriedkom je aj sóda bicarbóna alebo pena na holenie, ktorá so škvrnami dokáže urobiť naozaj zázraky.

Škvrny od laku na nechty

Ak sa vám na oblečenie dostal kúsok laku na nechty, škvrnu položte lícom nadol a podložte ju absorpčným papierom alebo papierovým obrúskom. Z opačnej strany škvrnu pretrite vatovým tampónom namočeným v odlakovači. Potom ešte látku preperte, aby ste sa zbavili zápachu z odlakovača.

2

Škvrny od potu

Najčastejšie sa s nepeknými škvrnami od potu stretávame na bielom oblečení. Ak ho nechcete vyhodiť, vyskúšajte ho namočiť do horúcej vody, ktorú zmiešate s citrónovou šťavou, kyselinou citrónovou alebo octom. Nechajte odmočiť minimálne na hodinu a operte.

Škvrny od mastnoty

S mastnotou si najlepšie poradí obyčajná sóda bicarbona. Naneste ju len na škvrny, ktoré vopred namočíte a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie však celú noc.

Foto: Pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Adka
Ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá miluje písanie článkov, čítanie kníh a varenie. Náladová, no priateľská a ochotná komukoľvek pomôcť.