Sedenie s prekríženými nohami je pre mnohé z nás úplne bežné a robíme to automaticky bez rozmýšľania. Táto pozícia je elegantná, príťažlivá a často je spájaná s prívlastkami ako “ženská” a “dáma”. Vedci však tvrdia niečo iné.

Mnohé ženy si už takpovediac zvykli pri sedení krížiť svoje nohy bez rozmýšľania, no veľmi málo ľudí vie, že to môže mať vážne následky. Ukázalo sa totiž, že telo touto polohou trpí, najmä ak má byť v jednej pozícií celé hodiny. A sedenie s prekríženými nohami je jednou z najhorších- môže spôsobiť ochrnutie nervov, či dokonca obrnu lýtkového nervu.

Ďalší problém súvisí s krvným tlakom. Takýto typ sedenia zvyšuje krvný tlak, a to aj napriek tomu, že nemáte s tlakom žiadne problémy. Prekrížené nohy údajne spôsobujú, že posielate viac krvi z nôh do hrude, čo má za následok vyšší krvný tlak. Prekrížené nohy vám môžu spôsobiť kŕčové žily a dlhé hodiny v tejto pozícií vedú aj k veľkým bolestiam chrbtice.

Foto: brightside.me, Flickr, Giphy

 

 

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Dominika S.
Som beznádejná milovníčka módy, varenia, cestovania a mačiek. No mojom najväčšou láskou je písanie vo všetkých rôznych formách- od čarbania do zápisníka až po blogovanie na internete. Rada inšpirujem a takisto sa rada nechávam inšpirovať.