Jedným z dôvodov, prečo sa aj napriek najväčšiemu úsiliu nevieme cez rozvod preniesť je ten, že nás väzní jeden z najhorších pocitov – horkosť. Na rozdiel od pocitov viny či hanby, tento pocit vás môže zmeniť o 180 stupňov. Mohli ste byť láskyplným a zdvorilým človekom, ale horkosť vás vie zmeniť na nepoznanie – na niekoho, kto je naštvaný na svojho ex a život s ním, a preto si nevie naplánovať budúcnosť a pokračovať. Sťažuje vám sústredenie sa na všetko dobré, čo sa v tom čase okolo vás deje. A preto je potrebné ju poraziť – nesmie sa stať vašou súčasťou, vy si totiž zaslúžite život plný šťastia!

Horkosť je kombináciou hnevu, sklamania a odporu voči nespravodlivému zaobchádzaniu, ktoré by však pre vás už malo byť dávno minulosťou. Už to nezmeníte ani neovládnete. Neutápajte sa v minulosti, bude pre vás ťažšie plánovať si veci, ktoré ešte zmeniť môžete – vaša budúcnosť, šťastie a zvyšok života. To, čo bolo, je potrebné zakopať. Ak si spomeniete na niečo z vášho nevydareného manželstva, zavrite oči a preneste celú energiu na plánovanie budúcnosti.

Ostať zatrpknutou znamená, že nechávate svojho ex, aby vám aj naďalej ubližoval. Je pochopiteľné, že nepriaznivé zaobchádzanie počas manželstva nebolo spravodlivé a správne, hlavne, keď si zaslúžite lásku a úctu. Avšak, čím dlhšie si dovolíte byť naštvaná na daného človeka, tým dlhšie a ľahšie vás bude ovládať. Vaše manželstvo však skončilo a nie ste mu nič dlžná. Je načase začať robiť veci podľa seba – máte šancu ukázať, kto ste a čo chcete. A to všetko bez toho, aby mal nad vami niekto kontrolu a diktoval vám, čo robiť.

Ako teda skoncovať so zatrpknutosťou?

Zapíšte si na papier veci (a buďte detailné), ktoré vás zatrpknutou robia. Nevenujte tomu však príliš mnoho času. Faktory, ktoré ovplyvňujú vašu horkosť, sú predsa v minulosti a už ich nezmeníte. Avšak, spôsob, ako prekonať tento pocit je, že si ho špecifikujete, pripustíte a prenesiete sa cez neho. Na papier môžete napísať niečo ako „Som zatrpknutá, pretože ma oklamal a pripravil o peniaze!“ alebo „Som zatrpknutá, pretože ho stále vidím s novou frajerkou.“

Čo ďalej?

Je načase preformulovať vaše myslenie. Mali ste napríklad spoločnú kasu? Predstavte si, že teraz už nemusíte nikomu hlásiť, čo a prečo si idete kúpiť a už vôbec si nemusíte žiadať povolenie. Všetko, čo zarobíte, je len a len vaše. Vídate ho so svojou novou frajerkou a vy ste slobodná? Vlastne vám urobil láskavosť. Veď si môžete robiť čo len chcete. Nikto vás neťahá dole, neničí vás ani vašu budúcnosť.

Ak ste však stále zatrpknutá a nepomáha ani zmena myslenia, nezabudnite, že môžete požiadať o pomoc. Obrátiť sa viete na psychológov, terapeutov, kamarátov alebo niekoho z rodiny. Nemali by ste byť väzňom horkosti a neexistuje dôvod, prečo by mala ovládať váš život. Zaslúžite si predsa oveľa viac ako to, aby vás niečo stále ťahalo dole. Máte pred sebou úžasnú budúcnosť, v ktorej si zaslúžite byť šťastná.

Zdroj: allwomenstalk.com