REKLAMA | Nákupy, nákupy, nákupy. Najmä teraz pred Vianocami slovko vysoko aktuálne a často skloňované. Hlavne u nás, milé dámy. Priznajme si, vďaka našej úprimnej a celoživotnej láske k nakupovaniu sa stávame hybnou silou trhu s tovarom od výmyslu sveta. Vedeli ste, že každým rokom nakupujeme stále viac a viac online? Kto vlastne nakupuje viac, my či muži? Ktoré nové e-shopy sú teraz IN a kde nájdeme tie najlepšie vychytávky? To a ešte omnoho viac o našich nákupných zvykoch nám prezradil Petr Sochora, šéf spoločnosti Zásielkovňa, ktorú si pri online nakupovaní môžete zvoliť ako spôsob doručenia, ak si chcete vyzdvihnúť svoj objednaný tovar osobne na výdajnom mieste.

Slovakwoman.sk je portál, ktorí čítajú najmä dámy. Môžete nám prezradiť, ako sú na tom Slovenky, čo sa týka nákupov cez internet? Nakupujú online stále viac? Aký tovar vyhľadávajú online najčastejšie?

Slovenky sú všeobecne hlavne veľmi pekné ženy. Vo väčšej miere nakupujú parfumy, kozmetiku, rôzne doplnky a oblečenie. Každopádne však nakupujú takmer všetko a vo všetkých segmentoch, či už sa jedná o elektroniku, športové potreby, či bytové doplnky.

Nakupujú vo všeobecnosti cez internet viac ženy alebo muži?

Je to veľmi vyvážené, ale mierne prevažujú ženy. Ženy tiež zvyknú nakupovať online diskrétne. Niekedy nechcú, aby manžel alebo ich okolie malo informácie o tom, čo si kúpili. V takom prípade je pre ne vhodným riešením osobný odber na výdajnom mieste v blízkosti ich bydliska, kde eliminujú riziko, že príde kuriér k nim domov a zásielku by mal prebrať práve manžel alebo niekto z rodiny. Vhodné je to najmä teraz pred Vianocami.

2

Podľa najnovších správ o online nákupoch sa zaujímavo vyvíja nákup potravín cez internet. Ako je na tom Slovensko v tomto smere? Nakupujeme potraviny cez internet radi?

Všetko vyplýva z dopytu. A predsa, človek je tvor, ktorý si rád veci zjednodušuje. Sme pohodlní. Voľný čas chceme radšej venovať rodine a priateľom, ako ho pravidelne tráviť v rámci nákupného maratónu. To všetko hrá do karát online nakupovaniu potravín. Je absolútne pohodlné naklikať si nákup v práci online a doma vo dverách si ho prevziať od kuriéra. Na svoje si tak prídu hlavne mamičky s malými deťmi, pre ktoré je nakupovanie obzvlášť náročné.

Riešením je online nákup a osobný odber tovaru na výdajnom mieste

Snažíte sa robiť v oblasti online nakupovania osvetu? Vedeli by ste povedať, aké sú jeho výhody?

Online nakupovanie Vám dáva slobodu. Nemusíte chodiť po nákupných centrách a hľadať v konkrétnych obchodoch, kde nie je možnosť porovnania cien. Pri online nakupovaní už dnes táto možnosť existuje a máte tiež oveľa širšiu ponuku výberu.

Poraďte, čoho by sa mali zákazníci pri nákupoch cez internet vyvarovať? Na čo by si mali dávať pozor? Aké sú riziká online nakupovania?

Určite je potrebné si e-shop najskôr overiť. Vždy by mal mať správne popísané obchodné podmienky. E-shop by mal určite obsahovať informácie o sebe vrátane kontaktov, adresy a pod. Pokiaľ tieto informácie uvedené nie sú, je dobré spozornieť. Tiež je dobré čítať recenzie, ktoré zákazníkom v mnohých prípadoch napovedia o dôveryhodnosti e-shopu.

1

Segment e-shopov momentálne zažíva veľký boom, a to aj u nás, je pravda, že sú ich na trhu už tisíce?

To máte pravdu. E-shopov sú tisíce a bude ich ešte viac. Pozrite, dnes sa predá online len zhruba 9% všetkých nákupov. Väčšina predajov je tak stále v kamenných predajniach. Ľudia si vážia svoje peniaze aj svoj čas a tak celý e-commerce trh porastie ešte oveľa viac. Má to v rukách aj mladšia generácia. Veď malé deti sú dnes denne na tabletoch a smartfónoch a online nakupovanie bude pre ne absolútne prirodzené.

Ako je možné, že e-shopy v takej vysokej konkurencii prežijú?

Veľa závisí od daného segmentu. V niektorých segmentoch je konkurencia vysoká a tam to ide pochopiteľne ťažšie. Predávať dnes elektroniku, kde je mizerná marža a mať za cieľ poraziť Alzu je totálne šialený nápad. Na druhej strane je veľa segmentov, kde je stále priestor a konkurencia tam je nízka alebo takmer žiadna. Napríklad, už menovaný, online nákup potravín je stále na začiatku. Všeobecne ale vnímam konkurenciu pozitívne, pretože v konečnom dôsledku z toho ťaží koncový spotrebiteľ, pre ktorého sa tak dvíha kvalita služieb a celková úroveň nákupov online.

Poznáte nejaký inšpiratívny príbeh úspešného slovenského e-shopu, za ktorým stojí úspešná žena?

Prevažne sa e-shopom venujú muži. Konkrétny príbeh bohužiaľ nemám, ale poznám niekoľko zaujímavých slovenských e-shopov, ktoré  vedú ženy. Ako napríklad lyllu.sk, tick.sk, abenys.sk

4

Keď je reč o inšpiratívnych a úspešných ženách, aj za príbehom Zásielkovne stojí jedna veľmi zaujímavá dáma. Môžete nám o nej prezradiť viac? Nedávno sa vraj dokonca ocitla na obálke českého magazínu Forbes…

V e-commerce je vo všeobecnosti málo žien a v logistike žiadna. Simona Kijonková je naša zakladateľka. Vždy usmievavá, veľmi pozitívna a ctižiadostivá žena. Doma v Čechách ju prezývajú aj „prvá dáma českej e-commerce.“ Prichádza s novými myšlienkami, ako celú firmu posúvať ďalej. Povedal by som, že Zásielkovňa je pre ňu, ako také ďalšie dieťa.

Vy ste v e-shopoch ako doma. Ktoré zaujímavé e-shopy by ste našim ženským čitateľkám odporučili? 

Nerád priamo odporúčam konkrétny e-shop, pretože každý má iný vkus. Ako sa hovorí, 100 ľudí, 100 chutí. Každopádne pre inšpiráciu by som zmienil napr. Bibloo.sk , Nahodsa.sk a Dedoles.sk z fashion, Martinus.sk alebo Gorilla.sk pre nákup kníh, Notino.sk alebo Parfems.sk pre parfumy a kozmetiku.

3

Foto: Peter Stas