Je mladý, ambiciózny a jeho názory sa vám doslova dostanú pod kožu. Kým iní sa trápia nad nespravodlivosťou bežných dní, osobný kouč a tatér Dávid Hanc vám dokáže, že život si môžete skutočne užiť a na svete nie je nič nemožné!

Ahoj Dávid, som veľmi rada, že si si na mňa našiel čas. Na internete som o tebe našla veľmi veľa informácii, mala som pocit, že nie je činnosť, o ktorú by si sa nezaujímal. Kto v skutočnosti vlastne Dávid Hanc je a čomu sa venuje?

Som chlap, ktorý nevie nerobiť. Robím veci, ktoré ma bavia, a to že ich je viac, ma netrápi. Baví ma byť nekategorizovateľný a prekvapiť. Venujem sa hlavne osobnostnému rastu, a to najmä svojmu vlastnému, preto robím toľko vecí. A potom rád dávam tieto vedomosti ďalej. Už len preto, lebo sú odskúšané na vlastnej koži a viem, čo je možné a čo nie. V každej svojej práci vidím posun pre seba a klienta či ľudí okolo nich. Preto nielen tetujem či coachujem, ale aj točím videá, píšem články a knihy, prakticky všetko, čo ma posunie ďalej. A ak tým viem posunúť ďalej aj iných, tak je to len luxusný bonus.

Ako si sa dostal k tetovaniu?

Tetovanie bola voľba z nutnosti, keď už som ako grafik mal všetkého plné zuby a videl som, že som dosiahol v tom časopise ako art director maximum a ďalej sa už ísť nedá. Tak som si vyhľadal rekvalifikačné kurzy a tam som si našiel aj to svoje tetovanie. A to ma drží až doteraz. Tam tak ľahko svoje maximum nenájdem, pretože každý klient je iný a ja chcem, aby odo mňa neodišiel s nejakou pečiatkou stiahnutou z internetu, ale niečím osobným a šítým na mieru. Preto ani jedna kerka sa nepodobá predošlej, pretože je to iný človek, a preto vždy iná kerka.

Takže ľudia k tebe prídu, i keď nevedia, čo si majú dať vytetovať, ale ty im dokážeš povedať, čo je pre nich to ideálne?

To je už teraz bežná vec v mojom štúdiu. Ľudia prídu na konzultáciu a keďže videli moje práce či referencie, už vedia, že sa neoplatí prísť s motívom, ale radšej to nechať na mňa. A tam nastupuje moja obrovská záľuba: čítanie ľudí. Pustíme sa do rozhovoru a vtedy začnem do ľudí vidieť a začnem rozmýšľať, čo by sa im také hodilo, na čo budú hrdí až do konca života. Každý z klientov má svoj príbeh a históriu, ale aj budúcnosť. A preto nemôžem rozmýšľať len jednodimenzionálne požiadavkou klienta, ale pozrieť sa na celý motív a ich život zo širšieho hľadiska. A tam mi zrazu myseľ začne hádzať obrazy, ktoré symbolizujú to, čo bude jadrom motívu. Ako hovorím, už len treba vymyslieť ten „bordel“ okolo.

david_hanc_2

Stalo sa ti už niekedy, že si niekoho odmietol?

Určite áno. Nie som vhodný tatér pre všetkých ľudí. Ak je niekto príliš tvrdo nastavený na svoj motív a nedôveruje mi, tak mu nemôžem pomôcť, pretože u mňa je tetovanie vzťah o dôvere, ktorá musí byť obojstranná. Ak sa mi niekto nechce otvoriť, ja to beriem. No vtedy nemôžem podať najlepší výkon ako by som chcel a nechcem byť len kopírkou, ktorá prenesie motív z počítača na kožu. Chcem dať motívu inú dimenziu a ak vízia klienta neladí s mojou, nie je to problém. Nie každý má rád modrú farbu, a preto nemôžem vyhovieť všetkým.

Videla som, že máš i reláciu ,,Otázky na telo“ a rozbiehaš aj ,,Školu tetovania“, máš vôbec čas i na osobný život?

Osobný život? Však to je to všetko čo robím. To je môj osobný život a radosť  z reality a všetkého, čo prináša. Zbožňujem to, čo robím. Pre niekoho je to práca, pre mňa je to život. Preto to neberiem ako prácu. Žijem tým. Od tetovania cez coachovanie, písanie kníh až po fitness. Je to súčasť mňa.

Ako si zistil, že práve ty si ten, ktorý má talent učiť ľudí?

Pfú. Ono je to taký vnútorný pocit, že chcem dať viac. Že mi nestačí len prijímať. Každý sme sa narodili pre niečo, a ja už poznám svoje poslanie na tomto svete. Ukázať ľuďom, že nič nie je nemožné. Pretože iba myseľ nám kladie obmedzenia. No to sa dá odstrániť, rozum sa dá naučiť novým veciam a novým postupom ako sa pozerať na život. Ako si ho viac užiť. A to je niečo, čo ma neskutočne baví. Žiť svoj život a ukázať na vlastnom príklade, že sa to dá. Že to ide. Aj keď som v 30ke padol na hubu a stratil všetko, beriem to ako najlepšiu skúsenosť života, pretože len vďaka nej som sa dostal tam, kde som teraz.

12721607_10207202409035896_71412761_n

Čo tvoje výsledky? Ľudia sú spokojní, zmenení, naplnení?

Reakcie sú rôzne, pretože nemám vo zvyku prezentovať sladké rečičky, či ťahať medové metúziky popod fúzy. Som priamy a nezaobaľujem veci, pretože opisujem ako veci sú a nie ako by mali byť. Pomáham ľuďom vidieť v sebe viac. Vidieť svoje negatíva, ale aj pozitíva. Mať tú silu žiť a plniť si sny. A každý má iné sny, inú realitu, iné podmienky. Preto aj moje coachingy sú stále o niečom inom. Od učenia chlapov sociálnemu správaniu či ako sa prihovoriť žene, cez hľadanie sily na zmenu svojej životnej situácie, až po rozvodové problémy žien a zničené sebavedomie po násilnom vzťahu.

Momentálne sa na webe pohybuje tvoja kniha ,,Ako nájsť lásku?“, opíšeš nám túto knihu detailnejšie?

Táto otázka sa mi v mailoch na mojom serveri opakovala asi najčastejšie. Aj počas súkromných coachingov so ženami sme nie raz prišli na kameň úrazu – jej nedostatok. Preto som napísal túto knižku, pretože som chcel urobiť taký komplexnejší postup ako na to. Hnevalo ma hlavne, že ženy si berú stále za príklad ženské časopisy a čerpajú „návody“ na lásku odtiaľ a, samozrejme, si aj podľa toho tvoria názory ako to celé má fungovať. No tieto návody vždy písali ženy. Preto som chcel ukázať aj pohľad z tej druhej strany, a to cez oči chlapa. Pretože láska má dve strany, a tým pádom nielen ženský pohľad. Zobral som to zo strany sebavedomia – toho, čo nás chlapov na žene priťahuje najviac. Nie šatičky či správny mejkap alebo správne zachovanie sa pri platení účtu v reštike. Je tam toho oveľa  viac, niečo hlbšie, aby ten vzťah bol napĺňajúci tak ako pre ženu, tak aj pre muža. Preto chcem ukázať ženám ako byť silnými a ako zmáknuť túto oblasť, pretože všetky ostatné oblasti ako práca či rodina sa zvládnu prakticky samé.

Myslíš, že podľa tvojej knihy si ženy uvedomia, kde robia chybu a zmenia ju?

Že to funguje mám už odskúšané na nie jednej či dvoch ženách. Samozrejme, nie je to samoliek či zázračná formulka. Vyžaduje si to činnosť a zmenu vo vnútri, aby mohli veci fungovať tak, ako ženy chcú. No a tam je tá krása, že v momente, keď začne žena naozaj veriť v seba a konať tak, aby bola spokojná so sebou a vypracovala si sebavedomie tak, ako radím v knižke, neexistuje možnosť, že by to nefungovalo. Som o tom presvedčený.

Untitled-2

Ako prebieha tvoj coaching ?

Coaching u mňa je rozhovorom dvoch ľudí na jednej lodi. Chcem vidieť svet svojho klienta cez jeho oči, nie cez moje, alebo oči spoločnosti. Je pre mňa dôležité vidieť to tak, ako to vidí on či ona. Len tým, že sa vžijem do ich situácie, si viem predstaviť, čím si práve prechádzajú a kde môže byť problém. Až potom sa na to môžem pozrieť svojimi vedomosťami a nachádzať z tej situácie východisko. Samozrejme, neprezentujem konkrétne riešenie. Chcem, aby to zvládli klienti sami. Nielen systém: ,,Tu máš a užívať 3x denne a za týždeň budeš okay.” Chcem im ukázať, ako sa to dá a varovať ich pred prekážkami a úskaliami, ktoré stoja pre nimi, no prejsť si cez ne musia sami. Tam je moja pomoc na škodu. Iba vlastným úsilím a zodpovednosťou sami za seba sa vedia posunúť ďalej ako sú teraz a vyriešiť tak svoju vlastnú situáciu. Ako stále hovorím, nedám ti rybu a nenakŕmim ťa na jeden deň, ale dám ti udicu a poviem: ,,Poď, naučím ťa chytať ryby.” A tak ich ,,nakŕmim” na celý život. Preto nemôžem pomôcť všetkým. Pomáham tým, ktorí chcú zmeniť svoj život a pohnúť sa, no nevedia ako. Niektorí ľudia čakajú, že im odprezentujem návod na život a bez ich námahy to bude hneď ružové. Lenže to neexistuje. A som rád, že takí za mnou nechodia. Asi je zo mňa cítiť, že som na ľudí tvrdý a nerobím veci za nich.

A nakoniec posledná otázka. Kde sa vidí Dávid Hanc o desať rokov?

Desať rokov je neskutočne dlhá doba. Tak ďaleko do budúcnosti nepozerám. Nebaví ma plánovať dlho dopredu, pretože realita je vždy iná ako si naplánujeme. Mám základný plán ako žiť a mám, samozrejme, veľké ciele, ktoré mením za behu vždy za ťažšie a väčšie. :) Takže to, čo je naplánované na tento mesiac sa o mesiac zmení na niečo komplikovanejšie. Jediné, čo mám jednoznačne v pláne, je určite byť motiváciou pre ostatných a ukazovať im, že sa to dá vo väčšej miere. To znamená plniť sály a byť hrdý na to, že môžem pred tými ľudmi s úsmevom stáť ako príklad toho, čo prednášam – že nič nie je nemožné.

Untitled-1

Zdroj: Dávid Hanc | Autor: Ivana R.