Ruku na srdce dámy, koľko času nám pri súčasnom hektickom pracovnom či školskom tempe zostáva na vlastné záujmy, koníčky alebo záľuby? Uznávame, že žalostne málo. Omnoho radšej dávame po náročnom dni prednosť pozeraniu televízie či dívaniu sa do počítačovej obrazovky.

Ešte vždy však existujú výnimky, ktorým bezcieľne ničnerobenie veľa nehovorí a svojim aktívnym štýlom života by mohli ísť mnohým príkladom. Medzi ne patrí i mladá, talentovaná študentka Janka Jovič, ktorá svoj život zasvätila nielen športu, no najmä v súčasnosti mimoriadne populárnej zumbe. O nej, svojej láske k športu i o tom, kde ju môžete vidieť priamo ,,v akcii“ nám prezradila v rozhovore!

Janka, jednoduchá otázka hneď na úvod. Čím si ťa získala práve zumba?

Už od mala som sa venovala tancu či už v umeleckej škole alebo vo folklórnom súbore, pretože hudbu milujem tak isto. Je to pre mňa niečo, ako pre fajčiara nikotín, niečo čo potrebujem mať denne v sebe. Mojimi obľúbenými sa najskôr stali latino rytmy, tanečné hity som si obľúbila až potom, keď prišla novinka skĺbiť ich práve s latino hudbou a šíriť tak radosť medzi veľkým počtom ľudí.

Priblíž naším čitateľkám, čo vlastne zumba je a na čom je založená?

Zumba je kombináciou latinsko-americkej hudby a latinsko-amerického tanca, do ktorých vkladáme ešte nejaké aerobné pohyby s fitness prvkami. Tým si nielen zatancujeme, ale aj precvičíme celé telo. Choreografie sa striedajú podľa rýchlosti, ale aj náročnosti a zapájajú sa najmä nohy, zadok, ruky a brucho. Hodiny sú plné zábavy, hudby a dobrej nálady, pretože cvičenie má byť zábavné a nie nudné. Presne toto je ZUMBA.

Ako si sa k tomuto zaujímavému ,,športu“ dostala? Alebo vlastne, čo ťa k nej priviedlo, prípadne, čo bolo tvojou motiváciou začať sa venovať práve zumbe?

Jedného pekného dňa sa mi dostala do uší informácia, že v Starom Tekove sa cvičí Zumba. Nevedela som presne čo to je, vedela som iba, že zakladateľom tohto fenoménu je veľmi sexy chlapík, Beto Perez. Ha- ha. Prišla som na hodinu ku Katke Lajčinovej a nechala som sa strhnúť do víru spolu s ňou i ďalšími babami :) V momente som si to zamilovala a nemala som problém s ňou obehnúť aj dve dediny denne. Boli sme akoby nerozlučné duo. Motivácia? Nepotrebovala som absolútne žiadnu, stačilo mi, že sa bavím, hýbem, tancujem a bláznim. Pocit po Zumbe bol neopísateľný,  navyše sa človek na hodine spozná s kopou nových, skvelých ľudí.

Venuješ sa na svojich tréningoch konkrétnej cieľovej skupine alebo s tebou môže trénovať ktorákoľvek veková kategória?

Tréningové kategórie? V Zumbe ? Neexistujú žiadne obmedzenia ani kategórie! Všetci sme na jednej lodi a užívame si hodinu spolu. Mávam telefonáty či je Zumba aj pre začiatočníkov, moje odpovede sú však, že zumba je pre všetkých bez ohľadu na vek či skúsenosť. Nie je na tom nič náročné, však len tancuješ a usmievaš sa. Preto chcem odkázať aj babám, nech absolútne nemajú strach. Keď vidím na hodine nové tváre a viem, že sú nesmelé, samozrejme, že nedám hneď vypaľovačku, ale ideme postupne. Ako vďaku na konci mám obrovský úsmev a vtedy viem, že hodina bola super :)

2222

Tvoje pohyby zaručene dostávajú do varu i nejedného mužského fanúšika. Ak máš priateľa, neprekáža mu to?

Momentálne som bez priateľa, teda nemá komu čo prekážať. Jediní muži v mojom živote sú otec a brat a tí ma podporujú.

Keď už sme pri mužoch, čo oni a zumba? Zúčastňujú sa tvojich tréningov alebo sa zameriavaš na čisto ženské osadenstvo?

Špeciálne u mňa na hodine muži ešte neboli, ale bola by som veľmi rada, ak by sa to niekedy zmenilo. No úprimne, ktorá žena by odolala pohľadu na muža, ktorý vrtí zadkom?

Dá sa u nás na Slovensku zumbe venovať i naplno alebo je stále iba v rovine akejsi voľnočasovej aktivity? 

Ak  myslíš profesionálne, tak samozrejme. Na Slovensku je dosť šikovných inštruktoriek, promotérok a školiteliek, ktoré chodia ročne na niekoľko školení, zájazdov či eventov. Sledujem ich na webe, viem, že sa im darí  a držím im palce.

Zumba a zdravý životný štýl idú ruka v ruke, medzi svojimi si známa i zdravým stravovaním. Priblíž nám svoj bežný jedálniček

Samozrejme, v zdravom tele zdravý duch. Strava hrá v živote každého človeka veľmi dôležitú úlohu, zvlášť ak je človek vystavený fyzickej záťaži. Sama na sebe som spozorovala, že ak je strava vyvážená, tak je aj športový výkon lepší a tréning kvalitnejší. Momentálne je to necelý mesiac, čo som prešla na ketogénnu diétu, čiže v mojom jedálničku prevládajú tuky a bielkoviny. Prevažne sú to vajíčka, syry, bryndza, maslo, zelenina, oriešky, slanina, kuracie mäso, morčacie mäso, no a najmä veľmi veľa zeleniny. Bežný jedálniček nemám, len to vždy nejako kombinujem. Mám však slabosť na grécky jogurt s lyžicou arašidového masla. Je to neskutočná kombinácia tak isto, ako vyšľahaná smotana 33% tuku s agáve. Bojím sa, že sa to stalo mojou závislosťou. Pomáha mi to riešiť problém, keď mám chuť na sladké.

Našli by sme v tvojom diári i iné aktivity, ktorými vypĺňaš svoj voľný čas?

Jasné, mojim druhým domov je posilňovňa, tak isto milujem prechádzky, korčule i plávanie. Po novom sa prekonávam a učím sa behať vonku. Nebaví ma to, ale má to toľko benefitov, že verím tomu, že ma to napokon začne baviť. Tiež rada čítam veci ohľadom tela, stravy,  fitness a medzi moje obľúbené aktivity patrí bezpochyby aj spánok.

Okrem iného si momentálne najmä študentkou. Ako sa ti darí skĺbiť štúdium spolu s tréningami? 

Veľmi jednoducho. Zumba je v neskorších hodinách, takže tam problém nie je a čo sa týka posilňovne, tak ak začínam v škole napríklad o 11, tak ráno mám na tréning dosť času. Naopak, ak som v škole skôr, tak to večer dobehnem. Ak sa stane, že nie, zacvičím si doma, v byte, vonku, hocikde. Keď sa chce, tak sa dá skĺbiť aj nemožné.

Prezraď našim čitateľkám, aké kroky je potrebné uskutočniť k tomu, aby sa samé stali lektorkami zumby?

Lektorkami zumby sa môže stať každá baba. Úspešnou je však len tá, ktorá na sebe maká a má to v sebe. Musí mať talent, cit pre rytmus, predanie sa. Na začiatok je potrebné poslať prihlášku na školenie, následne sa zúčastniť a stať sa členom Zumba family.

A na záver, kde ťa môžeme zastihnúť priamo ,,v akcii“? Organizuješ aj svoje tréningy?

Momentálne, keďže študujem v Trnave, tak v pondelky a stredy je Zumba na Mozartovej 10 a počas štvrtkov, piatkov a sobôt v Starom Tekove. To je základ, no ja sa sa vždy prispôsobujem babám a kedykoľvek, keď chcú mať hodinu, tak sa zozbierame a ideme si to užiť. O každej akcii a zmene informujem na svojej FB stránke: Jana Jovič alebo Zumba fitness party s Jovi. Viac informácií o tréningoch v Trnave môžete taktiež nájsť na FB stránke Prengo fit.

Janke samozrejme prajeme čo najviac úspechov a veríme, že sa na najbližšom tréningu uvidíme vo veľkom počte :)

Autor: Angie

Foto: archív J.J.