Áno, reč je o Amerike. Svet za veľkou mlákou láka čoraz viac ľudí, jednak splniť si svoje sny, cestovať, spoznávať novú kultúru a odísť za hranice svojich možností. Slovakwoman.sk je aj o sebavedomých, emancipovaných a nebojácnych ženách. Poďme si jednu takú predstaviť.

Maťka je 24 ročná študentka architektúry v Bratislave, pochádza však z Liptova. Pár letných brigád strávila v Taliansku, Európa jej však nestačila a rozhodla sa stráviť leto v americkom kempe. Prvýkrát vycestovala do Boys Campu vo Vermonte, kde sa ako jediná Slovenka s angličtinou na nízkej úrovni nemala problém aklimatizovať už po pár dňoch. Zapáčilo sa jej to natoľko, že v Spojených štátoch strávila nie jedny, ale rovno 4 prázdniny.

Prečo práve Amerika?

Šla som objavovať novú krajinu a spoznať nových ľudí, nabrať skúsenosti. Keďže ako študent na tom nie som s financiami najlepšie, Amerika bola najvýhodnejšia ponuka. Čo zarobím, to precestujem. S vízami a ostatnými vecami problém nebol, agentúra vybavila všetko. Po prvom ,,výlete” bolo ťažké sa nevrátiť.

Hovoríš o cestovaní. Kde všade si sa stihla pozrieť?

Tak to iba v úplnej skratke :) Prvý rok klasika východného pobrežia – Niagarské vodopády, Boston, New York, Philladephia, New Jersey. Druhé leto, ktoré som strávila v Montane, som prešla úžasný Glacier National Park, stretli sme sa s grizzly medveďom, sledovali polárnu žiaru. Bola som aj v Kanade, Seattle, na Hawaii, navštívila som San Fransisco, národný park Zion a Yosemite, Mono Lake, Grand Canyon, Los Angeles. Minulý rok sme si spravili ,,menší” roadtrip – Boston, Tennessee, Great Smoky Mountains, Nashville, Georgia, Virginia, Pensylvania, West Virginia a Morgantown. Po tých štyroch rokoch v tom mám sama zmätok. :)

maťa 4

Existuje vyslovene niečo, čo si na Slovensku nezažila, ale v Amerike to bolo úplne bežné?

Servis. V tom je USA top. V každej reštaurácii, fastfoode, obchode, stánku či pube, všade vás vítajú s úsmevom na tvári, starajú sa o vás, lebo vedia, že práve zákazníci im platia účty.

Stotožnila si sa s ich kultúrou? V čom je najväčší rozdiel oproti Slovensku?

Vždy si vyberám prácu niekde v okolí hôr a jazier, kde je pokoj a pohoda. Preto som sa vždy stretávala s ľuďmi, ktorí boli podobní mne. Čo mi moc nesedí je faloš. Niekedy mi ten ich americký úsmev už išiel krkom. Čo sa mi však páčilo, ako zamestnanca si ma veľmi vážili. Slovo ďakujem a prosím nezabudli použiť v každej vete. Možno je to ich filozofia motivácie, ale pomáha to.

Nebála si sa vycestovať sama?

Ak už niekto odíde na leto do USA, najväčší zmysel to má, ak sa odhodlá ísť sám. Priateľstvá, ktoré som si tam vytvorila pretrvajú na celý život a sú to kamaráti z celého sveta.

maťa 1

Prešla si si aj nejakou existenčnou zmenou?

To neviem, ale určite ma to zmenilo. Zažila som momenty, ktoré si budem pamätať do konca života. Nikdy som nebola veľmi na jazyky, ale tieto štyri letá mi dali viac, ako 10 rokov štúdia angličtiny v škole.

A čo chlapi?

(smiech) Nooo, zažila som pár letných lások. Chlapi sú tam ale veľkí ,,namotávači“ a básnici. Vedia presne, čo povedať, aby z nich baba bola na mäkko. Oproti slovenským chlapom sú viac odvážni, ale na druhej strane menej realistickí. Ak sa im žena páči vedia to povedať maličkosťami, veľakrát som dostala aj zaľúbený list :) Sú kreatívni a vymýšľajú nezvyčajné miesta na randenie. A ešte jedna dôležitá vec – sú vašniví! Veľmi vášniví. Momentálne mám priateľa, sadli sme si. Uvidíme ako to bude. Avšak na Vianoce sa chystá k nám na Liptov :)

maťa 2 maťa 7 maťa 3