Mnohým ženám nedajú spávať nevzhľadné červené vyrážky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na zadnej strane rúk. Odborný názov tejto pliagy je folikulárna keratóza a ak sa jej chcete zbaviť a zistiť, prečo vzniká, čítajte ďalej…

V období krátkych rukávov vás zaiste dokážu pekne vytočiť červené bodky na zadnej strane rúk, pripomínajúce husiu kožu. Tento kožný problém je, našťastie, skôr vizuálny ako ohrozujúci zdravie. Keratóza tohto typu vás môže okrem rúk potrápiť aj na zadku alebo stehnách. Ak hľadáte vinníka, kvôli ktorému sa nemôžete pýšiť hladkou kožou na rukách, nepotešíme vás. Za všetko môže genetika.

vyrazky na ruke

Je veľká pravdepodobnosť, že ak folikulárnou keratózou trpeli rodičia, rovnaký osud postihne aj ich potomstvo. Hlavnou príčinou je nadbytok keratínu, ktorý sa hromadí vo vlasových folikulách. Keratín je proteín, nachádzajúci sa vo vrchnej vrstve kože, a je zodpovedný za hrubosť kože. Nadmerná produkcia keratínu blokuje vlasové folikuly a spôsobuje množstvo malých výčnelkov na koži.

Keratóza sa obzvlášť zhoršuje počas zimy, alebo keď je pokožka presušená. V lete sa zvykne jej vzhľad vylepšiť, no zbaviť sa tejto „husej kože“ nadobro je priam nemožné. Oblasť pokožky, ktorá je postihnutá keratózou, by mala byť ošetrovaná špeciálnym spôsobom, len vtedy sa dá s kožným neduhom ako tak zatočiť. Tu platia tri jednoduché kroky:

1.Používajte umývacie prostriedky bez obsahu mydla

2. Pokožku vyživujte a hydratujte

3. Raz za čas si doprajte píling, ktorý odstráni odumreté bunky

Zdroj: thesun.co.uk | Foto: giphy, wikimedia, pixabay