To vyplýva z rebríčka Globálneho genderového indexu, ktorý na sklonku minulého roka zverejnilo Svetové ekonomické fórum. Slovensko sa pomaly prepadáva na spodné priečky tabuľky, hodnotiacej rovnosť medzi mužmi a ženami. Predbehli nás i na pohľad zaostalejšie krajiny, ako sú Kazachstan, Zimbabwe, Keňa či Uruguaj. Slovensku patrí 94. miesto spomedzi 144 hodnotených krajín!

 

Ženy sú na tom najlepšie v severských krajinách, ale i v Rwande

V hodnotení dominovali najmä severské krajiny – prvé priečky obsadili Island, Fínsko, Nórsko a Švédsko, za nimi sa prekvapivo nachádzala Rwanda. Koniec rebríčka patril Jemenu, Pakistanu, Sýrii, Saudskej Arábii a Čadu. Spomedzi krajín V4 skončilo najlepšie Poľsko na 38. mieste. Česká republika bola na 77. mieste a Maďarsko malo najhoršie hodnotenie, zodpovedajúce až 101. miestu.

Na čo slúži rebríček a na základe čoho hodnotí?

Svetové ekonomické fórum hodnotí 144 krajín sveta na základe rozdeľovania zdrojov a možností medzi mužov a ženy. Za hlavnú úlohu si kladie väčšie prihliadanie politických činiteľov štátov na tieto rozdiely medzi pohlaviami. Celkový výsledok sa vypočítava z ekonomickej participácie a príležitosti, dosiahnutého vzdelania, zdravia a prežívania, politických možností.

Najvyššie skóre je 1 – absolútna rovnosť mužov a žien. Najnižšie hodnotenie je 0 – úplná nerovnosť mužov a žien.

Slovensko získalo skóre 0,679, zodpovedajúce 94. miestu. Od roku 2006 sa tak prepadlo o viac ako štyridsať miest!

tabuľka rodovej rovnosti

Aká je realita?

Výsledky by mali odzrkadlovať:

1. Pomer medzi zamestnanými mužmi a ženami

Typický príklad, ktorý v mnohých slovenských domácnostiach pretrváva: Viaceré ženy po materskej naďalej zostávajú doma, aby sa starali najmä o deti, domácnosť a čo si budeme hovoriť, aj o manžela…

2. Pomer medzi mzdami mužov a žien

Ak porovnáte plat svojho otca a matky alebo seba a partnera, kto má navrch?

3. Pomer žien a mužov medzi poslancami, vysokými úradníkmi, manažérmi, technickými a profesionálnymi pracovníkmi

Aké percento žien je na Slovensku v parlamente alebo zastúpených v odvetviach, ktoré sa stále považujú za prioritne mužské oblasti?

4. Medzeru medzi prístupom žien a mužov ku vzdelaniu

S vysokými školami sa to u nás síce rozbehlo, ale skúste si porovnať aj následné uplatnenie. Sú obory, v ktorých sú ženy v prevahe, pre nich prospešné a zabezpečia im sľubnú budúcnosť?

5. Dĺžku dožitia medzi mužmi a ženami a pomer medzi narodenými mužmi a ženami

Priemerný vek je na Slovensku stále vyšší u žien ako u mužov, čo zrejme súvisí s tým, že ženy viac dbajú o svoje zdravie a kondíciu. Avšak, v posledných rokoch sa rodí viac chlapcov ako dievčat, čím sa postupne môžu rozdiely v populácii vyrovnať.

Zdroj: reports.weforum.org

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Som mladá žurnalistka, ktorej hlavnou životnou náplňou a zmyslom je písanie. Okrem toho rada čítam, cestujem a venujem sa atletike. Svojimi článkami sa snažím prinútiť čitateľov zamyslieť sa nad určitými problémami, ale rovnako tak ich i rozosmiať :)