Slováci posledné dni dokazujú, že majú naozaj veľké srdce. Spojili totiž všetky svoje sily, aby malého Riška podporili menšou či väčšou finančnou čiastkou, nakoľko jeho život stojí, bohužiaľ, práve na peniazoch – liek, ktorý ho môže zachrániť, je vyčíslený na takmer 2 milióny eur. Aktuálne ale prichádzajú dobré správy – zdá sa, že dostatočné množstvo peniažkov bolo vyzbieraných. Teraz tak prichádza možnosť pomôcť aj ďalším trom detičkám s rovnakou diagnózou, s akou bojuje nevinný chlapček.

SMA – spinálna muskulatúrna atrofia typu 1, tak znie názov diagnózy, ktorou trpia štyri bezbranné slovenské detičky, odkázané na pomoc nás všetkých. V boji o život im totiž môže pomôcť iba najdrahší liek na svete Zolgensma z USA a ten sa musí na to, aby bol účinný, malým pacientom podať do dvoch rokov. Nakoľko Riško oslávi svoje 2. narodeniny už v apríli, pomoc preňho bola doposiaľ najurgentnejšia.

Pomocnú ruku nešťastným rodinám, ktorých detičky doslova zápasia s časom, sa rozhodol za podpory televízie Joj podať aj obľúbený moderátor Vilo Rozboril s tímom svojej relácie V Siedmom nebi. Jojka tak 25. februára spustila veľkú zbierku. ,,Ľudia, je to tu, chválabohu! Práve sa spustila možnosť veľkej pomoci pre Riška, Alexka, Alexeja a Améliu. Ak hneď teraz zašlete sms s textom DMS SMA na číslo 877, 2 eurami sa podieľate na tom, aby sa detičkám mohol podať život zachraňujúci liek Zolgensma čo najskôr! Poďte do toho a zdieľajte všade, kde sa dá a posielajte darcovské smsky. Peniaze budú rozdelené medzi všetky 4 rodiny!!! A čas sa všetkým tým deťom kráti! Zo srdca ďakujem za všetky 4 rodiny,“ moderátor napísal včera na svoj Facebooku.

Pred malou chvíľou ale Vilo vypustil do sveta radostnú novinu, ktorá naznačuje, že sa Slovákom podarilo vyzbierať dostatočnú čiastku na to, aby Riško mohol podstúpiť náročný zákrok. ,,Ľudia, absolvujem nádhernú návštevu. Toto je ON. Bojovník Riško a jeho skvelí skromní rodičia. A úžasná správa: ak všetko pôjde dobre, zdá sa, že na Riškov liek i liečbu už budú peniažky vyzbierané,“ oznámil národu moderátor, ktorý zároveň ľuďom odovzdal odkaz od chlapčekovej šťastnej maminy.

,,Riškova maminka Majka odkazuje, že ďalšie peniažky už idú na zbierku pre ďalšie 3 detičky, ktoré sú rovnako v ohrozenií života: Alexko, Alexej a Amélia. Poďme do toho, bojujme ďalej. Pošlite hneď teraz na číslo 877 sms s textom DMS SMA (DMS medzera SMA), zachráňme spoločne životy ďalších 3 detičiek. Vaše 2 eurá znamenajú pre ne nádej na život. Prispejte a zdieľajte, prosím,“ znie nová výzva, ktorá dáva veľkú šancu na život aj ďalším trom bezbranným stvoreniam. ,

,My si z peňazí svoj diel nevyčerpáme. Iba v prípade, že by sa nám liečba skomplikovala. Ináč svoj diel rozdelíme medzi ostatné rodiny. Každý deň je dôležitý a na vlastných skúsenostiach vidíme, aké ťažké to je,“ Riškova rodina ozrejmila na Facebooku, kde napísala i to, že si pre synčeka napokon vybrala nemocnicu v Budapešti, pre ktorú momentálne zhromažďujú všetky potrebné veci.

,,Odhadovaná kalkulácia je 2,3 – 2,5 miliónov dolárov. V tejto kalkulácii je zahrnutá cena lieku, dovoz lieku, rôzne testy a vyšetrenia a podanie lieku. K cene budeme musieť pripočítať 3-mesačné ubytovanie a nejakú rezervu v prípade, že sa Riškov stav zhorší a bude potrebovať starostlivosť navyše,“ konkretizovala.

Takže, Slováci, opäť sa zomknime a spoločne pomôžme! Špeciálne vydanie V Siedmom nebi, venované štyrom statočným bojovníkom, odvysiela TV Joj v nedeľu večer.

Pošlite SMS na číslo 877 s textom DMS SMA (DMS medzera SMA)

Zdroj/Foto: Facebook/Vilo Rozboril, Riško Dýchaj – malý bojovník s SMA1