Nie je žiadnym tajomstvom, že premiér Slovenskej republiky Igor Matovič neovláda anglický jazyk na vysokej úrovni, čo potvrdilo aj nedávne virálne video z Bruselu. Avšak tentokrát sa predseda vlády pripravil a pre zahraničných lídrov a obyvateľov z celého sveta si nachystal príhovor, v ktorom pozýva ľudí nielen do svojej domoviny, ale aj ku skúške experimentu v podobe celoplošného testovania.

Na summite Európskej únie si v októbri predseda vlády Igor Matovič nespravil najlepšiu reklamu, čo sa jeho angličtiny týka. Tentoraz však svojou prípravou na 5 a pol minútový príhovor príjemne prekvapuje.

Hlavou témou monológu v angličtine je akcia Spoločná zodpovednosť, ktorú mi na Slovensku už dobre poznáme. Podľa názoru premiéra spojenie miernejšieho lockdownu a celoplošného testovania je lepšia cesta ako úplné vypnutie krajiny. O svoje poznatky sa rozhodol podeliť so zahraničím prostredníctvom videa, ktoré rodák z Trnavy nahral na sociálne siete.

,,Ahojte všetci! Som Igor zo Slovenska a som tu premiér po prvýkrát a áno, pravdepodobne aj posledný. Táto videospráva je určerná pre tých, ktorí sú zodpovední za riešenie problémov s Covid-19. Áno, chcel by som sa ospravedlniť za moje jazykové schopnosti s angličtinou. Viete, neštudoval som tak poriadne, ako by som mal, ale verím, že základy pochopíte,” hovorí pán Matovič v úvode svojho odkazu pre celý svet so širokým úsmevom na tvári.

,,Čo by som vám chcel povedať.. My všetci vieme, že ak chceme zraziť čísla, ak chceme urobiť situáciu s Covidom lepšou, musíme využiť lockdown. Slabší, silnejší, stredný, situáciu riešime s lockdownom. Toto je jedna jediná možnosť. Ale my na Slovensku, spolu s miliónmi ľudí, sme sa rozhodli, že sa pokúsime nájsť nový spôsob. A myslím si a viem, že sme ho našli. Teraz vieme, že okrem lockdownu jestvuje aj masívne antigénové testovanie alebo masívne testovanie ľudí s použitím antigénových testov. Táto správa je o tomto spôsobe. Urobili sme to trikrát na Slovensku, prvýkrát to bol celý národ Slovenska, potom sme videli situáciu v každej dedine, v každom meste a našli sme ohniská na Slovensku.

Najlepší spôsob na druhé kolo je koncentrovať sa na ohniská tých dedín a miest, kde situácia nie je pod kontrolou. A takto to je, takúto radu by som vám dal. Len nad tým porozmýšľajte, či chcete kombinovať a použit jednu alebo druhú možnosť. Ale v živote je najlepšie mať dve možnosti, nie iba jednu. Myslím si, že ľudia nemajú radi lockdown, ubližuje ekonomike aj duši ľudí. Nie je to dobrá vec a ani pocit robiť lockdown. Dobrá kombinácia – slabší lockdown a masívne antigénové testovanie a potom lokálne testovanie s antigénovými testami v ohniskách, kým nedostanete situáciu pod kontrolu.

Čo som ešte chcel? Áno. Dôležitá informácia je: Aká silná zbraň je masívne testovanie proti Covidu-19. Našli sme čísla, porovnávali výsledky z jedného testovania s druhým víkendom testovania a čísla infekčných ľudí alebo pozitívnych covidových. Ľudia, ktorých sme našli antigénovými testami, padli dole o 58 %. 58 %! Tak toto je veľmi, veľmi silná zbraň proti Covid-19 a toto je výsledok. Ak to použijete viackrát, čísla pôjdu dole približne mínus 55 – 58 % z kola na kolo. Teraz máte dve možnosti,” po vysvetľovaní fungovania miernejšieho lockdownu, celoplošného testovania sa náš premiér rozhodol zahraničiu dať ešte silný odkaz spojený s pozvánkou do jeho rodnej krajiny.

,,Takže, víťazstvo, držím ti palce, zostaňte zdraví vo vašich krajinách, urobte všetko pre záchranu životov, pre zachránenie kapacít v nemocniciach a som šťastný, že sme urobili takýto experiment a dúfam, že pomôže aj vám. Som šťastný, že milióny slovenských ľudí bolo zahrnutých v tomto experimente a teraz vám s týmito radami môžeme pomôcť. Neviem, či som sa vás pýtal, či viete, kde je Slovensko. Ak áno, tak ste pozvaní, a ak nie, tiež ste pozvaní. Máme peknú krajinu, peknú prírodu, výborných ľudí. Ok, možno teraz nie, ale potom, dúfam, že budúce leto môžete prísť navštíviť našu krajinu. Dúfam, že sa popasujeme s touto situáciou, s touto hlúpou situáciou s Covidom-19, budeme zachraňovať životy a všetci spolu zachránime ekonomiku a zachránime svet. Držím palce a zostaňte zdraví. Bye-Bye zo Slovenska,” dodal Igor Matovič na záver. Celé jeho video si môžete pozrieť nižšie.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<


Zdroj/Foto:
Facebook – Igor Matovič, streamable.com