Albert Einstein má údajne na svedomí výrok: ,,Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Tým prvým si však nie som absolútne istý.” Žiaľ, tomuto legendárnemu fyzikovi musíme dať skutočne za pravdu. Ľudia opäť raz dokázali svoju hlúposť a bezohľadnosť voči prírode tým, že dostali ďalší živočíšny druh na pokraj vyhynutia.

Nosorožec biely, označovaný tiež ako nosorožec tuporohý alebo nosorožec tuponosý, je spolu s hrochom najväčším suchozemským živočíchom hneď po slonovi. Jeho výška je takmer dva metre a dĺžka môže dosahovať až štyri. Nosorožce biele sa delia na dva poddruhy. Jedným z nich je nosorožec biely južný, ktorý už potrebuje ochranu, ale zatiaľ je jeho populácia zabezpečená, naopak populácia nosorožca bieleho severného je vo veľmi kritickom stave, pretože na svete žijú už len tri posledné exempláre tohto druhu.

nosoržec biely severný

V keňskej rezervácii Oi Pejeta žije posledná trojica nosorožcov bielych na svete. Samec Sudan má 43 rokov a je už veľmi starý na rozmnožovanie, takže ak sa ochranárom nepodarí dve samice Najin a jej mláďa umelo oplodniť, nosorožec biely severný definitívne vyhynie.

nosoržec biely severný

Za týmto nepríjemným výsledkom ľudskej chamtivosti stoja pytliaci, ktorí ročne v Afrike zabíjajú desaťtisíce zvierat kvôli obchodovaniu s predmetmi z divokých zvierat, po ktorých je dopyt najmä v Ázii. Keňa sa rozhodla sprísniť tresty za pytliactvo a obchodovanie so slonovinou, ale zdá sa, že pre nosorožca bieleho severného to už bude príliš neskoro.

Video: Youtube | Foto: Tumblr.com, Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomino
Ženy sú úžasné inšpiratívne osobnosti a vo svete bez nich by som nikdy nechcel žiť. Mne ako mužovi je cťou, že som mohol aspoň trochu nahliadnuť do ženského sveta a že mám možnosť prinášať najkrajším čitateľkám SlovakWoman každodenné zaujímavosti, najmä zo sveta šoubiznisu a virálnych tém. :)