Možno sa práve pýtate samej seba, ako môžu byť hádky základom úspešného vzťahu. Podľa psychiatra Dr. Gaila Saltza je to naozaj tak. Hádka je veľmi obohacujúca skúsenosť medzi dvoma ľuďmi, ktorí vzájomne vyjadrujú pocity, emócie, názory a osobnosť.

Samozrejme, všetci sme si prešli rozkošnými začiatkami, sladkými medovými týždňami, ale postupne sa každý pár dostane do fázy, kedy začnú podobné okamihy postupne miznúť – vytrácať sa zo vzťahu.

Riešime odlišné záležitosti ako predtým a hádka príde častejšie, ako sme boli zvyknutí na začiatku. Robíme viac kompromisov, hľadáme rôzne prostriedky, ktoré nám pomôžu zlepšiť vzťah, sami sa veľa učíme práve od toho druhého. Najčastejšie práve vďaka jeho odlišným názorom a inému postoju.

Podvedomé hašterenie koniec koncov aj tak ukazuje, že vám na vašom partnerovi záleží, aj keď rozhovor nie je práve najpríjemnejší a vzájomne si vyčítate všetko, čo sa kedy stalo.

Dr. Saltz tak isto hovorí o tom, že ak máte záujem o konštruktívne debaty a rozumné argumenty vo vašom vzťahu, musíte najprv zvládnuť päť aspektov predtým, ako pôjdete do akéhokoľvek boja so svojim partnerom:

  1. Nevyslovte nič, čo budete okamžite ľutovať.
  1. Uistite sa, že sa budete držať za akýchkoľvek okolností hlavnej témy, ktorá je predmetom celej hádky.
  1. Pozorne počúvajte všetko, čo hovorí ten druhý – základ je si nedomýšľať!
  1. Hovorte úprimne za každých okolností.
  1. Zabudnite na hrdosť a ego. Nie vždy musíte mať pravdu. Je viac než v poriadku si priznať, keď sa mýlite.

 

Najprv si skúste obaja uvedomiť, prečo vlastne túto celú výmenu názorov máte. Obaja sa sústreďte iba na jeden problém, nie na ďalších päť, ku ktorým ste sa dostali v priebehu hádky. Vyriešiť musíte najprv ten aktuálny. A urobiť to, samozrejme, s triezvou hlavou a najvýhodnejšie pre obidve strany.

Je absolútne ak ste rozčúlená či vyvedená z miery. Ale akonáhle sa vo vašej konverzácii objavia tvrdé slová, vulgarizmy, krik, ihneď prestaňte. Základom vyriešenia problému je tak isto zastaviť akúkoľvek debatu ak si uvedomíte, že čo i len jeden z vás je nahnevaný viac, ako by mal.

Ďalšia dôležitá časť počas výmeny názorov je uvedomiť si bod, kedy už obaja nie ste schopní viesť konštruktívnu debatu a správne argumentovať. Ak odchádzate z hádky obaja ešte rozhnevanejší, ako ste do nej vstúpili, znamená to, že by ste mali začať pracovať na zmiernení vašich reakcii a zlepšení nálady.

Musíte byť ochotná sa na situáciu objektívne pozrieť aj z partnerovej strany, ako sa cíti, čo očakáva, čo chce urobiť, aby ste boli obaja opäť šťastní. Jednou z najťažších vecí je sa naučiť schopne komunikovať, nájsť zlatú strednú cestu výhodnú pre oboch, stále sa vzájomne milovať a byť úprimná najviac, ako to len ide.

Argumentovaním sa nikam nedostanete, pokým sa obaja nenaučíte učiť sa od toho druhého. Dr. Pam Spurr, ktorý je expertom na partnerské vzťahy vysvetľuje, že páry, ktoré sa hádajú, sú k sebe zároveň veľmi vášnivé. Uznajte, čo môže byť po hádke lepšie, či dokonca priamo počas nej, ako vášnivý se* alebo aj vankušová vojna, ktorá vám vyplaví samé endorfíny?

Spôsob, akým sa ľudia hádajú, vypovedá veľa o ich vzťahu. Uvedomelé páry si problém uvedomujú už počas hádky a dávajú si veľký pozor na to, ako so sebou navzájom zaobchádzajú. Podvedomé hašterenie koniec koncov aj tak ukazuje, že vám na vašom partnerovi záleží, aj keď rozhovor nie je práve najpríjemnejší a vzájomne si vyčítate všetko, čo sa kedy stalo.

Dúfame, že sme vám trochu pripomenuli, že hádky nemusia byť také vážne, negatívne a kritické. Samozrejme, všetko čo sa vo vzťahu deje má aj svoje hranice. Dôležité je nezabúdať na konštruktívnu debatu s vašim partnerom, ktorá bude prebiehať bez zbytočných emócii navyše. Buďte voči sebe vzájomne otvorení najviac, ako to len ide. Pozorne počúvajte toho druhého a buďte ochotní nájsť najvhodnejšie kompromisy pre vás oboch. Láska nie je perfektná, ale môžete aspoň skúsiť porozumieť jeden druhému a nájsť spôsob šťastného nažívania.

Foto: pexels.com, weheartit.com, giphy.com | Zdroj: thinkinghumanity.com