Určite poznáte stovky overených rád, ako sa starať o seba a svoje telo, partnera či deti… Ale povedal vám niekto, ako sa postarať o svojho štvornohého miláčika? Aby sa tu nepísalo stále o tom istom, prinášame vám zopár dobrých, a najmä overejných rád z domácej kuchyne, ako rýchlo a lacno pomôcť v prípade problémov vášmu chlpáčikovi.

Rovnako ako pre ľudí, tak aj pre zvieratá platí: Jednoducho a na domácej báze. Kedysi sme sa spoliehali hlavne na rady babky bylinkárky, avšak ľudia majú tendenciu zabúdať. V posledných rokoch sa opäť apeluje na využívanie prírodných liečiv. POZOR! Pre všetky živé tvory. Ušetrite si čas, peniaze a stresy u zverolekára. Tu sú rady, ako poskytnúť prvú pomoc vášmu miláčikovi.

1.Trávenie, zápchy, hnačky

Tekvicové semienka, rovnako ako ostatné druhy semien, obsahujú množstvo minerálov, vitamínov, zinok a vlákninu. Pred podaním ich treba pomlieť, aby sa uvoľnili všetky látky a mali účinok v tráviacom systéme. Zriedené aloe vera rovnako pomáha pri zápche. Jednoducho pridajte pár kvapiek do jedla.

 

2. Cestovná horúčka

Určite máte skúsenosti s problémami, ktoré vznikajú pri dlhých cestách autom. Zvieratá nie dobre znášajú časté zmeny smeru a rýchlosti (asi rovnako ako ľudia). Aspoň 1 hodinu pred cestovaním podajte štvornohému členovi rodiny dávku čerstvého, nastrúhaného zázvoru. 1/2 lyžičky pre veľké plemená, 1/4 pre stredné a 1/8 lyžičky pre malé plemená. Rovnako ho môžete podávať 1-3x denne do jedla, aby ste podporili jeho trávenie.

3. Labky

Má váš psík boľavé a podráždené labky, ktoré mu nedajú pokoja?! Jednoducho mu spravte kúpeľ a vyumývajte všetky nečistoty, ktoré sa mu dostali medzi vankúšiky počas prechádzky vonku, vysušte a skúste natrieť prírodnou bylinnou masťou určenou pre psy (dostanete v lekárni). Rovnako účinný je aj kokosový olej (existuje 100 % kokosový olej pre psy) v prípade, že si váš psík často olizuje kožu a obhrýza labky.

4. Alergie, drobné poranenia kože, svrbenie…

Kokosový olej je odpoveďou na všetky problémy. Vďaka kyseline laurovej má protivírusové, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Je výrobný v boji proti alergiám, plesňovým infekciám, svrbeniu kože, výborne hojí miesta po uštipnutí alebo bodnutí hmyzu a rezné rany. Podávajte 2x/denne 1/4 lyžičky pre psa hmotnosti 4,5 kg. Ak nemáte kokosový olej, môžete vyskúšať aloe vera. Rovnako efektívne hojí poškodenú kožu.

 

5. Obezita a celkový vzhľad

Máte pocit, že váš miláčik je deň za dňom väčší, jeho srsť stráca lesk, vypadáva a už to nie je to energické stvorenie ako kedysi? Verte či nie, problémom môže byť obezita a celková strata vitality. Riešením bude úprava stravy (kokosové vločky) a hlavne pridanie kokosového oleja do jedálnička vášho miláčika. Kokosový olej (zdravý tuk) sa premení na energiu a neskladuje sa v tele do zásob! Dbajte na psíkov pravidelný pohyb (nie sedenie na lavičke s kamoškami) a onedlho si všimnete, že jeho level energie je vyšší a hmotnosť nižšia. Pozor na letné mesiace! Aby ste uchránili jeho srsť pred poškodením a vypadávaním, vmasírujte mu do kože kokosový olej. Ten pôsobí ako opaľovací krém a dokáže zabrániť prieniku UV žiarenia o 20 %! Vy si dajte na hlavu klobúk a slnečné okuliare. :)

6. Úzkosť a smútok

Pes má nepochybne city a nálady, ktoré sa menia podľa okolností. Napríklad pred návštevou zverolekára bude asi nepokojný, ustráchaný… Ak stratí blízkeho človeka, bude melancholický, prípadne môže cítiť úzkosť. To všetko sa dá pozorovať voľným okom a vy to viete najlepšie. V tomto prípade skúste kamilkovú masáž. Nechajte vrecúško lúhovať 3 hodiny a po kúpeli mu doprajte masáž kamilkovou vodou, ktorú nakoniec opláchnete. Rovnako môžete vyskúšať aj levanduľovú aromaterapiu, ktorá je účinná pre ľudí aj psy. Pre lepší spánok môžete votrieť pár kvapiek levanduľového oleja na obojok.

úzkosť

Zdroj: mercola.com- Dr.Becker, happytailsspa-blog.com | Foto: pexels.com, Twitter

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk