Onedlho tu máme leto a mnohým už asi víria v hlave nápady, ako čo najpríjemnejšie stráviť tohtoročnú dovolenku či prázdniny. Ak sa chystáte prvý krát stráviť letný čas vo dvojici, poriadne sa na to pripravte!

Niektorí sociológovia prirovnávajú pobyt na dovolenke k stavu núdze pri evakuácii. V oboch prípadoch sa totiž naraz ocitnete na neznámom mieste, v relatívne obmedzenom priestore s nevyhnutným minimom osobných vecí. Ako to v zdraví prežiť, nepochovať svoj vzťah a ešte si aj oddýchnuť?

Hľadajte kompromis!

Vy máte rada more a ničnerobenie na pláži, zato on miluje celodenné treky po nebezpečných skalných chodníkoch? Musíte nájsť kompromis. Buď vyberiete miesto, ktoré uspokojí obe vaše predstavy, teda prímorské letovisko s možnosťou vychádzok do prírody, alebo si rozdelíte dovolenku na dve časti. Ani jeden z vás by sa nemal podriaďovať potrebám toho druhého. Nie je nič horšie, ako celý čas počúvať znechutené šomranie, že tam šiel len preto, aby vám ulahodil.

dovolenka7Máte na to?

Zvážte si, ako ste na tom po finančnej stránke. Prvá spoločná dovolenka by mala byť nepochybne nezabudnuteľná, to však neznamená, že vás musí zadĺžiť až do tretieho kolena! Zárukou pohody máte byť vy a váš partner. Ste to práve vy, čo sa pričiníte o nezabudnuteľné chvíle nehľadiac na to či ste v Dubaji alebo na Dubníku pri Starej Turej.

Ak ste ešte študenti a máte poriadne hlboko do vrecka, nezúfajte! Alternatívou k dovolenke môže byť brigáda v zahraničí. Môžete si zarobiť, stráviť príjemné spoločné chvíle a navštíviť zaujímavé miesta. Poobzerajte sa len po serióznych ponukách!

Na experimenty je priskoro

Ak obaja nie ste vyslovene dobrodružné typy, vyvarujte sa extrémov a neexperimentujte! Na dovolenke si máte v prvom rade oddýchnuť a vypadnúť z každodenného stereotypu, a nie si za každú cenu dvíhať adrenalín a niečo dokazovať. Preverte si dopredu svoje schopnosti. Ak vám tvrdí, že plynule ovláda tri svetové jazyky, je neskoro, keď na druhej strane pologule zistíte, že tým myslel češtinu, záhoračtinu a hatlaninu, ktorou sa dorozumieva po piatich poldecákoch.

Takisto, ak máte fóbiu z lietadla, nenahovárajte si, že zvládnete transatlantický let k jeho príbuzným do Kanady! Nesnažte sa nasilu pretláčať exotické destinácie alebo dobrodružné treky. Aj keď ste samostatná žena, ktorá sa vynájde v každej situácii, teraz tam budete dvaja. Čo ak sa hneď v prvý deň nasmrť pohádate?

Záložný plán

Napriek tomu, že ste starostlivo naplánovali všetky detaily, vyššie sily to zariadili inak. Nuž stáva sa. Premýšľajte, čo budete robiť, ak bude tri dni v kuse liať ako z krhly, ak sa vy alebo váš partner hneď prvý deň spálite alebo dostanete alergiu na slnko, ak sa náhle ocitnete bez televízora a pripojenia na internet… Na dovolenke sa nesmiete nudiť! Musíte mať v zálohe plán B, ako sa zabaviť aj na hotelovej izbe či opustenej chate.

Trénujte

Ak ste spolu strávili najviac tri hodiny vkuse a teraz plánujete dvojtýždňovú dovolenku, je namieste, aby ste pobyt natrénovali. Vyberte na na jednodňový výlet trebárs vlakom do Budapešti alebo do Viedne, strávte víkend v horách len sami dvaja. Zistite či váš drahý chrápe, či má zmysel pre orientáciu alebo sa stratí už na železničnej stanici, či ho baví prechádzať sa po pamätihodnostiach alebo sa obmedzí len na dôkladnú ochutnávku miestnych značiek piva.

dovolenka5

Relaxxx!!!

Nemajte prehnané očakávania, v prvom rade si dovolenku a svojho partnera užívajte! Spoznávajte sa a relaxujte. Problémy a starosti nechajte doma. Zbytočne neriešte malichernosti a a v žiadnom prípade nevytvárajte napätie. Na to, aby ste sa hádali, ste predsa mohli ostať aj doma, no nie?

Foto: Pinterest