Dovolenková sezóna je tu! Pomaly ale isto sa nám otvárajú hranice a náruživí Slováci si už balia kufre, aby sa po dlhých mesiacoch karantény ovlažili v slanom mori. Podľa scenára z okolitých krajín je ale možné, že nám klope na dvere druhá vlna epidémie. Profesor Vladimír Krčméry prezradil, čoho sa obávať a ako sa chrániť. 

,,Nechcem nikoho strašiť,“ pre Plus Jeden Deň začína svoje vysvetľovanie riaditeľ Slovenského tropického inštitútu. ,,Keďže nie sme taká veľká veľmoc a ten tranzit nie je taký obrovský. To otváranie hraníc je prirýchle podľa mňa, ale nedalo sa to už dlhšie ustáť.“

Profesor Krčméry ďalej spomenul tlak verejnosti, ktorá túži po dobrodružnom vycestovaní za hranice, ale aj občanov, majúcich v iných krajinách rodinu. Taktiež otvorene priznáva, že nás druhá vlna pravdepodobne neobíde. ,,Nemyslím si, že sa tomu vyhneme, ale verím, že to bude ten scenár tlejúcej choroby.“ 

Do testovania vstúpili aj súkromné firmy. Profesor Vladimír Krčméry vraví, že vďaka tomuto zásahu súkromného sektora želateľne narástol počet testovania a následne sa dočkávame testovania protilátok. Odborník na tropickú medicínu to považuje za kľúčové a dôležité. Prečo?

Testovanie Elisa sa už v pokročilejších krajinách praktikuje mesiac. Občania pri návšteve lekára kvôli bežnej obvodnej prehliadke podstupujú aj odber krvi na rôzne vyšetrenia. Tu sa má odobrať vzorka i na testovanie toho, či bol pacient nakazený Covidom-19. ,,Presne nám odpovie, či pacient chorobu prekonal, aj keď bez akýchkoľvek príznakov, ale aj to, aký je rozsah ochorenia v populácii,“ hovorí Krčméry.

Ozrejmenie premorenosti koronavírusom obyvateľstva by taktiež malo dopomôcť k udávaniu opatrení v budúcnosti. ,,Ak zistíme, že bola nulová prevalencia ochorenia napríklad u predavačiek v obchodoch, tak jednoducho asi nemusíme zatvárať celé obchody,“ vysvetlil pre Plus Jeden Deň Peter Lednický, generálny riaditeľ siete laboratórií Alpha medical, ktoré budú v spolupráci s poisťovňou Dôvera tieto testy vykonávať.

Zdroj: www1.pluska.sk | Foto: cz24.news, dajto.markiza.sk