Určite to všetky dobre poznáte. Niekoľko dní do mesiaca v depresiách, s bolesťou chrbtice a brucha, náladou na bode mrazu so sklonmi kričať na všetko, čo je živé. Možno by ste to nečakali, no až jedna štvrtina mužov vo Veľkej Británií je presvedčená, že každý mesiac prežíva predmenštruačný syndróm podobne ako ženy!

Podľa britskej štúdie prežíva až štvrtina mužov pravidelne obdobia, ktorým sa hovorí predmenštruačný syndróm (PMS). Zapojilo sa do nej 2412 ľudí, ktorí žili minimálne jeden rok v partnerskom vzťahu. Príznaky toto syndrómu sa dajú v podstate aj vyčísliť. Páni, ktorí svojmu „cyklu“ veria, utratia za jedlo v priemere o 100 eur viac ako ostatní, ktorí svojim mesačným zmenám neprikladajú taký význam. Okrem toho sa muži sťažujú aj na únavu, podráždenosť, neovládateľné emócie a dokonca pociťujú kŕče podobné tým menštruačným! Český psychológ a mentor iniciatívy ,,Liga otvorených mužov” si myslí, že sa jedná iba o účelovú sociálnu štúdiu a zároveň dodáva: „Obávam sa, že je to celé o tom, že spoločnosť sa snaží posúvať mužov a ženy na rovnakú úroveň. Dejiny totiž nehovoria o skutočnosti, že by muži fungovali v cykloch. Výskumu neprikladám veľkú váhu a podľa mňa si bežné výkyvy emócií muži iba chybne vykladajú.“

Muži nie sú primárne cyklické bytosti a v priebehu mesiaca sa nijako nemenia. V rovnakej intenzite sa PMS vždy neprejavuje ani u žien. Niektoré svoj cyklus prežívajú viac a na iných by ste ho vôbec nespozorovali. Výkyvy nálad a emocionálne výbuchy u mužov môžu byť dané mierou testosterónu, čo si myslí aj doktor Jed Diamond. Štúdiou mužských hormónov sa zaoberá už veľa rokov a zhrnul ich v knihe „Podráždený muž“. Práve v nej sa môžete dočítať, že muži trpia takzvaným syndrómom dráždivého muža, ktorý spôsobuje kolísajúca hladina testosterónu behom dňa i celého mesiaca. Hormonálne cykly potom ovplyvňujú úroveň mužskej energie, intímnej túžby či hnevu.

Autor: Janka K

Zdroj: telegraph.co.uk, aktualne.cz

Foto: Pinterest