Koktailový pohár s plátkom citróna a nápoj s jagavou kryštálovou farbou – to je Margarita! Jeden dúšok a máte pocit, že stojíte na mexickej pláži v Acapulcu.  Hoci v nás názov nápoja evokuje práve toto všetko, o jeho pôvode by sme mohli predsa len polemizovať.

Mnohí si myslia, že pôvod koktailu Margarita sa viaže na časy, kedy na pôde USA roku 1862 bojovala francúzska a mexická armáda. Mexiko vyhralo a získalo nezávislosť, čo si každoročne pripomínajú sviatkom Cinco de Mayo. A na takýchto oslavách nesmie chýbať ani náš nápoj, ktorého základ tvorí tequila.

Isté zdroje však uvádzajú, že vznik Margarity sa viac, ako na mexické oslavy, viaže na časopis Esquire. Magazín prišiel s receptom na koktail, ktorý obsahoval tequilu a šťavu z limetky (alebo citrónu). Ďalší príbeh o vzniku Margarity zas hovorí, že vzišla z postupu na nápoj Picador, ktorý pozostáva z tequily, Cointreau a limetkovej šťavy. Príprava bola napísaná v knihe Royal Café Cocktail Book od Williama Tarlinga.

Picador

Aby sme však nekrivdili Mexiku, zrod Margarity sa pripisuje aj Margaret Sames z Acapulca, ktorá ju vraj namiešala ako prvá. Koktail servírovala na jednej zo svojich párty, kde ju ochutnal aj Conrad Hilton, ktorému zachutil tak, že sa ho rozhodol podávať vo všetkých svojich hoteloch a postupne sa Margarita dostala do celého sveta. A vďaka jej jednoduchej príprave ju môžete servírovať na večierkoch aj vy!

Potrebujeme:

  • 4 cl tequily
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • 2 cl likéru Cointreau
  • 1 koliesko citróna
  • soľ

Postup:

Okraj pohára na koktail navlhčíme citrónovou šťavou a priložíme ho k tanieriku so soľou, ak je jej veľa, pohárom jemne potrasieme. Do šejkru nalejeme požadované množstvo tequily, citrónovej šťavy, Cointreau a precedíme do koktailového pohára. Koliesko citróna prerežeme do hĺbky 2 mm a ozdobíme ním okraj pohára. Čin čin! ;-)

 

 Zdroj: history.com, koktail.sk | Foto: pixabay.com, flickr.com, giphy.com