Poznáte ten ,,stav núdze“… Zazvoní zvonček, odrazu máte plný byt ľudí a v skrinke posledné dva krajce chleba. Ako v tomto prípade pohostiť nečakanú návštevu? Máme pre vás skvelý typ na rýchly nekvasený chlieb, ktorý je navyše veľmi lahodný a upečený do 30 minút!

Aj vy ste sa už niekedy ocitli v situácií, že vám na dvere zaklopala nečakaná návšteva? Chipsy nekupujete, sladkosti ste zjedli večer pri filme a na chlebíčky vám jednoducho chýba tá najzákladnejšia potreba. Chlieb! Táto situácia však nie je neriešiteľná, posaďte svoju návštevu za stôl, nalejte jej minerálku s citrónom a ukážte sa v tom najlepšom svetle. Za čerstvý a navyše veľmi lahodný chlebík vás budú všetci milovať!

Ingrediencie

  • 300g hladkej múky
  • 2 dcl žinčice (zákvs, acidofilné mlieko)
  • 1 ČL soli
  • 1/2 ČL celej rasce
  • 1/2 ČL sódy bikarbóny

Postup

V miske si zmiešate múku, soľ, rascu a sódu bikarbónu.

20160623_200018 1

K zmesi následne pridajte žinčicu (zákvas) a všetko poriadne premiešajte, aby vzniklo vláčne cesto, nie však veľmi tuhé.

IMG_20160623_200447 2

Zapnite si rúru na pečenie na 200° C. Na jej spodok dajte malý hrnček s horúcou vodou. Para, ktorá vznikne v rúre, pomáha na chlebe vytvoriť kôrku. Na plech dajte papier na pečenie a vytvarujte bochník podľa seba.

Bochník na povrchu narežte mokrým nožom do tvaru kríža alebo mriežky, aby mal kade unikať vzduch. Vrch ešte posypte celou rascou alebo hrubozrnnou soľou a dajte piecť do rúry na 20 – 25 minút.

Či už je bochník upečený, zistíte špáradlom. Ak sa nelepí, chlebík je hotový. Ak sa lepí, vráťte ho do rúry ešte na cca 2 minúty.

20160623_204732 5

Po vychladnutí ho nakrájajte a podávajte s akoukoľvek nátierkou, paštétou, syrom alebo spravte obložené chlebíčky. :)

Dobrú chuť!

Autor: Anna K.