Prípad 11-ročnej Alexie otriasol celým slovenským i českým národom. Tisíce ľudí neveriacky krútia hlavami nad rozhodnutím brnianského súdu, ktorý zo dňa na deň vytrhol šikovnú jednotkárku z harmonického prostredia a doslova ju šupol na šesť mesiacov do ústavu, kde ju zamestnanci majú naučiť milovať otca, vyvolávajúceho u mladej teenagerky priam panickú hrôzu. Pár dní po uložení dieťaťa do starostlivosti centra sa však udialo niečo, čo poriadne vytočilo milujúcich príbuzných nevinného dievčaťa.

Alexia ešte donedávna žila úplne normálny život nadanej žiačky, túžiacej stať sa jedného dňa úspešnou baletkou. V českom dome s mamou a tromi súrodencami jej nechýbalo vôbec nič, no bezbranná ratolesť musí teraz doplácať na to, že jej otec sa svojich rodičovských práv vzdať nemieni, a to i napriek tomu, že malo v minulosti údajne dochádzať k vážnemu domácemu násiliu, čoho svedkom bola i užialená dcéra.

Alexia babka

Súd teda nariadil okamžitú prevýchovu dievčaťa s cieľom postupne pretrhnúť silné puto s matkou a naučiť sa nasilu vážiť si otca, z ktorého malo dlhé roky strach. Matke s babičkou tak neostávalo iné, len pod hrozbou trestného stíhania ustráchanú ratolesť umiestniť do ústavu, kde sa zväčša nachádzajú neposlušné deti z úplne rozvrátených domácností.

Podmienky zariadenia sú veľmi prísne – rodičia môžu dcéru navštevovať len jedenkrát do týždňa, a to na striedačku. Sobota patrí otcovi a nedeľa matke, ktorá má však ešte jednu ťarchu naviac, keďže celý nedobrovoľný pobyt musí platiť.

Alexia

V piatok večer Alexii volala teta Zuzana, to ale ešte nečakala, akú informáciu sa od smutnej netere dozvie.

,,Chcela som ju pripraviť na to, že zajtra za ňou príde otec, aby nebola vystrašená. Ona sa ma prekvapene opýtala: Aj zajtra? Veď tu bol dnes. Skoro som spadla zo stoličky,” opisuje nepríjemnú skúsenosť. Podľa všetko sa zdá, že pracovníci ústavu vážnym spôsobom porušili rozsudok, povoľujúci rodičovské návštevy len počas víkendu. Táto udalosť neostane bez následkov, nakoľko rodina 11-ročnej žiačky podáva trestné oznámenie.

,,Nečakaná návšteva otca, z ktorého má strach, bola pre Alexiu nepríjemná a stresujúca. Nemala možnosť sa psychicky pripraviť. Považujem to za neprofesionálny prístup centra a spáchanie trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia,” objasnila rozhorčená babka Anna Salnická. O prípad sa začali zaujímať mnohé právne inštitúcie či politické osobnosti, snažiace sa pochybnú situáciu čo najdetailnejšie preveriť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Alexia babka

Zdroj: Pluska.sk | Foto: Facebook/Pomôžme 11 ročnej Alexii