Listy tejto rastlinky arómou silno pripomínajú klasický cesnak, zrejme odtiaľ pochádza aj jej názov. Rastie vo vlhkých lesoch a na organizmus má nesmierne blahodarné účinky. Jeho sezóna práve začala, takže sa poponáhľajte, lebo sa dá zbierať iba dva mesiace v roku. 

Medvedí cesnak prečistí obličky a močové cesty, priaznivo vplýva na tepny, optimalizuje vysoký krvný tlak a celkovú cirkuláciu krvi v tele. Môže sa použiť pri ženských chorobách a výtokoch, blahodarne pôsobí na žalúdok a črevný systém. Celkovo posilňuje imunitný systém.

medvedí cesnak

Medvedí cesnak má v kuchyni široké využitie. Pridáva sa do mäsa a polievok, používa sa na prípravu pesta do cestovín, v surovom, a teda najzdravšom stave, výborne dochutí rôzne šaláty. Pri jeho zbere dávajte pozor, aby ste si ho nepomýlili s konvalinkou, ktorá je prudko jedovatá. Listy medvedieho cesnaku majú vždy typickú cesnakovú arómu. Najlepšie je používať ho v čerstvom stave, v miske s vodou vydrží v chladničke aj dva týždne. Pokiaľ si ho chcete odložiť na neskoršie obdobie, buď si z neho urobte tinktúru alebo ho zmrazte. Sušením ho totiž znehodnotíte.

Foto: Pixabay