Pri pohľade na film Čokoláda slintáme a lámeme si hlavy, ako je možné, že pri takých jedlách si ženy vo Francúzsku stále udržiavajú svoju „figúru“ v každom veku. Vyberaná strava francúzskej kuchyne je perlou gastronomického sveta a hoci zahŕňa pestrú škálu lahôdok, všetky Francúzky sú štíhle, a to bez toho, aby si niečo z toho odopierali a držali prísne diéty. V čom teda spočíva ich tajomstvo úchvatného vzhľadu?

Francúzska kuchyňa je vo svete obzvlášť uznávaná. Pripravujú špeciality z rýb a morských plodov, no nepohrdnú ani jahňacím alebo baraním mäsom. Často pri príprave jedál využívajú aj bazalku alebo rozmarín, a pri tom všetkom nezabúdajú na kvalitné vína, ktoré zvýrazňujú chute. Nuž, a ako z týchto dobrôt nepribrať, to najlepšie vedia práve francúzske dámy!

Oceňujte kvalitu!

Aj my máme rady čokoládovú penu alebo čokoládu s kombináciou 20 príchutí, ale čo tak staviť na pravú horkú čokoládu, ktorá je oveľa zdravšia, a v ktorej ju naozaj aj cítite? V žiadnom prípade tiež nekupujte polotovary, ale pokúste sa sama vytvoriť to, na čo máte chuť. Nikomu nebude prekážať, že to nevyzerá tak ako fotografia v kuchárskej knižke, hlavné je, že ste použili ingrediencie, ktoré neobsahujú tisíc E-čiek.

Pri jedení sa sedí!

Žiadna narýchlo urobená hrianka, ktorú hryziete, kým bežíte za autobusom, ani obed zjedený postojačky pri kopírke. Na jedlo si musíte nájsť čas a stoličku za stolom. Na to, aby ste si jedlo užili, je nutné mať vytvorené aj správne prostredie, lebo pri konzumácii sa využívajú všetky zmysly a nechcete vari, aby sa vaše oči dívali na špinavé okná a nos cítil okenu, zatiaľ čo pri upratovaní jete špagety!

Každé sústo chce svoj čas!

V prvom rade si uvedomte, že vašu porciu vám nik neukradne! Ak k vášmu stolu príde čašník hoci aj 20x, vy nemôžete za to, že nevidí, že ešte stále konzumujete. Za žiadnych okolností sa neponáhľajte a nehltajte jedlo ako na pretekoch, lebo nielenže si ho nevychutnáte, ale budete pôsobiť ako sekačka na trávu.

Kreatívnosť ako u umelcov

Francúzsko sa pýši záhradami Versaillesu, lebo sú dokonale architektonicky „naaranžované“. No umením môže byť aj to, ako naservírujete jedlo. Nehádžte kurča uprostred taniera a cez to krížom-krážom doslova „kydnete“ ryžu, narežete pár paprík a hotovo! Prílohy a zelenina slúžia predovšetkým na dekorovanie samotného pokrmu, a hoci si to ani možno neuvedomujete, práve oni vás zlákajú, aby ste jedlo ochutnali a vyžívali sa v ňom!

Soľ a cukor v správnom množstve

Ešte ste ani nezačali jesť kurací vývar a už doň sypete kilo soli. Dezert je pre vás synonymum sladkostí, a tak dáte takú dávku cukru do pistáciového krému, že už je biely a nie zelený. Naučte sa hľadať v strave jej prvotné chute a „nezlepšujte“ to osolením a pocukrovaním, takto budete donekonečna jesť tú istú príchuť – presolenú alebo presladenú.

Malé raňajky

Francúzskej žene ráno z kuchyne nebude rozvoniavať omeleta, ale len čerstvé crroissanty natreté domácim džemom a k tomu všetkému šálka espressa alebo čierneho čaju. To všetko si ako pravá dáma vychutná pri východe slnka na balkóne, pozorujúc tichý začiatok jej ďalšieho úžasného dňa. A ak nemáte balkón nezúfajte, sledovať suseda oproti sa dá aj cez okno. ;)

Zdroj: vogue.com | Foto: flickr.com, giphy.com