Odborníci z celého sveta spájajú sily s vidinou dosiahnutia jediného cieľa – pomôcť eliminovať katastrofálne dopady pandémie nového koronavírusu. Najnovšia štúdia, týkajúca sa najčastejších symptómov pri ťažkom priebehu ochorenia Covid-19, by sa mohla pre lekárov i pacientov stať efektívnou pomôckou.

Kým spočiatku sa veľa hovorilo o tom, že respiračné ochorenie dáva zabrať najmä seniorom, v posledných dňoch pribúdajú prípady komplikovanej infekcie u detí a mládeže. Americkí vedci sa preto podieľali na výskume u vzorky pacientov, u ktorých mal koronavírus závažné až smrteľné následky.

nemocnica

Lekári by pri hospitalizovaní infikovanej osoby mali pri niekoľkých špecifických príznakoch zbystriť pozornosť. Ľudia, čeliaci rozvinutému ochoreniu Covid-19, sa už od prvých dní sťažovali na silné bolesti svalov a kĺbov. Značné percento hospitalizovaných, ktorých liečba si vyžadovala umelú pľúcnu ventiláciu, uvádzalo myalgiu ako jeden z hlavných a neznesiteľných symptómov.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Ďalším pozoruhodným indikátorom sa stalo mierne zvýšenie hladín pečeňového enzýmu alanínaminotransferázy (ALT). ALT sa nachádza vnútri pečeňových buniek, no pri poškodení orgánu dochádza k nárastu hladiny v krvnom obehu. Ľudia s nezdravou pečeňou sa preto môžu ľahko dostať do ohrozenia, týkajúceho sa aj zápalu pľúc.

Tretím ukazovateľom je počet dní, nakoľko sa zistilo, že u ľudí nakazených koronavírusom došlo k zhoršeniu príznakov najneskôr do 5 až 8 dní od nástupu choroby. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ prvý týždeň zvládate bez vážnejších dopadov, diagnóza Covid-19 by si u vás fatálnejšie dôsledky vypýtať nemala. V prípade akýchkoľvek pochybností je ale vždy spoľahlivejšie konzultovať zdravotný stav priamo s lekárom!

Zdroj: Businessinsider.my | Foto: Pexels.com