Anniversary Beautiful Contemporary Simplicity Concept

Nedávno som pri upratovaní narazila na kôpku starých zošitov, popísaných od začiatku po koniec ešte detským písmom, z obdobia dospievania. Keď som sa trochu začítala, až som sa divila, že to písala tá istá osoba, ktorá ich teraz drží. Akoby som to totiž vôbec nepísala ja, i keď niečo zo mňa tam predsa len bolo…

Dnes je situácia taká, že ma už nebaví rozpisovať sa o svojich pocitoch a zážitkoch. Maximálne napíšem nejakú tú maličkosť do diára v ten ktorý deň, keď ma niečo ozaj poteší alebo to jednoducho považujem za niečo výnimočné. Prišla som na to, že je naozaj dobrý zvyk, ak si zaznamenáte si každý deň niečo pozitívne. V písaní denníka sa však už nejako extra nevyžívam. Možno preto, že mám radšej ,,skutočné” prežívanie. :) Jedno však musím uznať. Viesť si denník a pravidelne si doň zapisovať má isto svoje výhody. Aké?

  • Písanie o tom, čo prežívate a cítite, môže slúžiť ako ventil, katarzia duše. Nemusíte brať na nikoho ohľad, proste si píšete, čo cítite. Avšak naozaj cítite! Svojim emôciám môžete dať voľný priebeh. A potrebujete k tomu jedine pero a papier.
  • Ak píšete o tom, čo prežívate a cítite, vyjadrujete svoje myšlienky, usporadúvate si ich. A to je mnohokrát to, čo všetci potrebujeme. Jednoducho “iba” neustále si vyjasňovať čo chceme a vyjadrovať to.
  • Písanie denníka, alebo to už nazvite ako vy chcete, môže byť dobrým rituálom. A vieme, že rituály vedia pomáhať. Môže byť dobrým zvykom zapísať si, čo sa vám dnes prihodilo a aký ste z toho mali pocit. Prípadne si urobiť podobný súhrn týždňa a zapisovať si trebárs v nedeľu večer.
  • Táto činnosť môže zlepšiť vašu komunikáciu, obohatiť slovnú zásobu a celkovo rozšíriť vaše myslenie a vnímanie. Je to niečo ako čítanie kníh či lúštenie krížoviek. Je to skrátka tvorivá činnosť.
  • Ako som už spomínala, pri písaní denníka si slobodne vyjadrujete svoje pocity, čo sa, povedzme si otvorene, v reálnom svete vždy nedá… A táto “maličkosť”, vyjadrenie svojich pocitov, môže mať liečivé účinky pre dušu i telo.
  • Keď si budete viesť denník istý čas a neskôr si budete jednotlivé príspevky čítať, uvidíte istý posun. Vo vašom myslení, vnímaní, vyjadrovaní. Uvidíte, ako rastiete ako osobnosť a ako sa vyvíjate.
  • Posledným bodom, ktorým to tu celé zhrniem, je fakt, že písaním denníka nadobúdate vedomosti o sebe samej. Nazeráte do vlastnej duše a dokážete sa vyznať sama v sebe. A to je to, o čo sa mnohé snažíme aj celý život. Má to dopad na všetko okolo nás. Veď keď nepoznáme samy seba, ako môžeme poznať iných?

Denník nemusí byť iba kratochvíľa pre romantické, no nie príliš praktické duše. Práve naopak. Do veľkej miery môže podporiť rozvoj vášho intelektu a tiež emocionálnej inteligencie. Dôležité však je, aby neostalo iba pri samotnom písaní. Život totiž treba najprv žiť! A až potom môžeme o ňom písať:-)

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Janka L.
Dobré dievča s hriešnymi myšlienkami:-) Milujem pohyb, dobré jedlo s ešte lepšími ľuďmi, múdre knihy, no ešte radšej múdrych ľudí a rozhovory s nimi, hoci do rána. Rada masírujem a ešte radšej som masírovaná. A potom milujem o tom všetkom písať. Alebo len tak o živote, čo ma napadne. Lebo život je tvorba. Originál a nie ďalšia kópia:-)