Od tragickej nehody v prešovskom paneláku na Mukačevskej ulici neubehli ani dva týždne. Preživší smutnej katastrofy majú desivé obrazy z výbuchu plynu stále v živej pamäti, pričom mnohí netušia, akým smerom sa bude ich budúci život ďalej uberať. Najmladšou obeťou sa stal len dvojtýždňový Peťko, ktorý spolu s rodinou, našťastie, explóziu prežil. Jeho mamina vyrozprávala, čo sa dialo bezprostredne po úniku plynu – z jej slov neostane ani jedno oko suché.

30-ročná Petra bola doma z pôrodnice len pár dní, keď počas kŕmenia novorodeniatka v byte náhle ucítila nepríjemný zápach. „Vtedy som zacítila plyn. Volala som manželovi, aby som mu to povedala, a že plyn je už prenikavý. Manžel volal domovníkovi. Medzitým mi suseda povedala, že aj ona cíti zápach a tiež volala svojmu manželovi. Ten onedlho prišiel s informáciou, že sa rozprával s robotníkmi a podľa nich to je pod kontrolou,“ spomína si blondínka, ktorej drahá polovička sa práve nachádzala na ceste domov.

Ilustračná fotka

Mladej mamine v tom čase so starostlivosťou o dieťatko pomáhala švagriná, keď sa ozvala hrôzostrašná rana. Vybuchlo to, keď som bola v kuchyni. Bol tam znížený strop. Napadlo mi, že pod ťarchou spadol. Ale vzápätí som zistila, že nemáme v byte okná ani dvere. Zmizla stena v kúpeľni. Kamsi odleteli bezpečnostné vstupné dvere,” opisuje žena, ktorá v jedinej sekunde prišla o celý príbytok a jej synček o novo zariadenú detskú izbičku.

Hmotný majetok však v tej chvíli bolo to posledné, čo vydesenú Prešovčanku zaujímalo. Okamžite sa vybrala hľadať švagrinú aj malého Peťka, no v hustom dyme to predstavovalo urputné zápolenie. „Kričala ona aj ja. Keď sme sa našli, chceli sme utekať preč, ale schody neexistovali…“ Počas snahy dostať sa okamžite dolu stretli po ceste susedov, s ktorými sa im podarilo spoločne dostať na ich balkón na deviatom poschodí. Tam sa začal skutočný boj o holý život, kedy rozhodovala každá sekunda.

výbuch plynu v Prešove

„Hasiči natiahli záchranný rukáv. Peťka som privinula na hruď. Nemohla som váhať a skočila som, lebo manžel mi do mobilu povedal, že videl, ako nad nami uhorela suseda. Malý napodiv celý čas nezaplakal. Zamrnčal až dole. Bol hladný, chcel papať. Zázrakom sa nezranil a ja som mala len modrinu pod okom a oškretú ruku, lebo som brzdila, keď sme sa v rukáve šmýkali prirýchlo,“ znejú slová mamičky, snažiacej sa zachrániť nielen seba, ale predovšetkým milované nemluvňa. Pred panelákom na svojich najbližších čakal absolútne šokovaný otec dieťatka.

Petra s drobcom poputovali na pár dní do nemocnice, kde sa spamätávali z najťažšej rany osudu. Momentálne si jazvy na duši zliepajú v byte Petrinej mamy, no do budúcna majú od banky sľúbený služobný byt. Chvíle hrôzy, akými musel dvojtýždňový chlapec čeliť krátko po narodení, si množstvo ľudí nedokáže ani predstaviť. Jeho odvážna mamina ale naštastie neprepadla panike a v rozhodujúcich okamihoch obetovala pre svoj poklad naozaj všetko.

Prešov Mukačevská

Zdroj: Cas.sk | Foto: Instagram/marko_freestyle, thisisslovakia, Pixabay.com