Hudobnú scénu už niekoľko rokov ovládajú americkí speváci, speváčky či skupiny. Tesne za nimi sú umelci z Anglicka, ktorí sa im pomaly vyrovnávajú, veď taká Adele či Robbie Williams patria k najpopulárnejším interpretom súčasnosti. Možno ste to ani netušili, ale anglicky spievajúcim umelcom pomaly šliapu na päty kórejskí, veď popularita tejto popovej hudby každým rokom neuveriteľne stúpa. Po vypočutí tzv. „K-popu“ sa ľudia rozdeľujú do dvoch táborov. Buď sa im táto hudba zapáči a zaradia ju do svojho playlistu, alebo ju okamžite vypínajú s myšlienkou, že sa to nedá počúvať. Do ktorej skupiny budete patriť vy, žienky? :)

V Južnej Kórei je veľké množstvo mediálnych spoločností, ktoré sa venujú hudobnej brandži. Na ich konkurzy pravidelne prichádzajú ľudia, ktorí si chcú splniť sen a stať sa známym spevákom či speváčkou. Ak prejdú castingom, na ktorom musia ukázať, čo je v nich, hudobná spoločnosť ich začne trénovať. Tieto cvičenia, ktoré môžu trvať aj niekoľko rokov, sú veľmi intenzívne, náročné a niektorí vyvolení ich absolvujú ešte počas štúdia na škole, až kým nepríde čas ich debutu.

Každá spevácka skupina môže mať rôzny počet členov, no vždy majú svojho lídra. Zväčša ide o najstaršieho hudobníka, čo však nie je striktným pravidlom. S blížiacim sa dňom ich debutu sa vytvára aj hudobné smerovanie umelcov, z ktorých niekto má talent rapovať, iní naopak vynikajú v spievaní balád. Rôzne smery sa môžu vyskytovať aj v jednej skupine, no najdôležitejšie je, aby spoločne vytvárali dokonalý a zohratý celok. Kým niektorí hudobníci spievajú výlučne v kórejskom jazyku, vznikli aj také zoskupenia, ktorých tvorba je prezentovaná v angličtine. Pred prichádzajúcim ,,dňom D” sa interpretom vytvorí aj určitý imidž, ktorý sa môže, samozrejme, v priebehu rokov meniť. V tejto hudobnej kultúre vidno, že Kórejčania sa neboja experimentovať s farbami, strihmi vlasov, ale ani v obliekaní. K-pop artisti sú pre mladých ľudí v krajine považovaní za veľké idoly.

Tak ako všade vo svete, aj tu má každá skupina svoju fanúšikovskú základňu, ktorá má dokonca aj svoje meno, napríklad skupina Big Bang volá svojich fanúšikov ,,V.I.P”. Tento pojem však poznáme aj na Slovensku, kde Dominika Mirgová nazýva svoj fanklub ,,Armáda”, prípadne v Amerike má Justin Bieber svojich ,,Belieberov”. Predstavme si zopár kórejských umelcov, ktorí dosiahli obrovské úspechy nielen vo svojej krajine, ale aj za jej hranicami. Budete patriť k ich fanúšikom aj vy?

BIGBANG

TVXQ

Super Junior

CNBLUE

SHINee

U-Kiss

Tablo

PSY

2NE1

4MINUTE

Sistar

Girls´ Generation

Brave Girls

f(x)

Miss A

Brown Eyed Girls

Foto: Facebook, Youtube l Video: Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Barra
Milovníčka zvierat, poľných kvetov, ezoteriky a dobrých seriálov, ktorá miluje šoubiz a nevšedné témy.